کابل کواکسیال یک نوع کابل با هادی مسی است که در ساختار آن یک محافظ فلزی و اجرایی استفاده شده است که به نوبه خود از تداخل سیگنال‌ها جلوگیری می‌کند. این کابل‌ها به کابل آنتن هم معروف هستند که در اوایل به کابل تلویزیون هم شناخته می‌شدند و برای کاربردهای تجاری و خانگی هم از آن‌ها استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات در مخابرات برای متصل کردن دفاتر مرکزی به دکل‌های تلفنی نزدیک مشتری از آن‌ها استفاده می‌کنند. در ساختار کابل‌های کواکسیال یک هادی با یک عایق بندی دیده می‌شود که همین موضوع منجر می‌شود که سیگنال‌ها داخل کابل بمانند و سپس از نویز و یا تداخل سیگنال جلوگیری شود.

لایه‌ای که برای هادی مرکزی در نظر گرفته شده سیم مسی بسیار نازک است که آن را به صورت ساده یا در هم تابیده شده در کابل استفاده می‌کنند. از یک عایق برای پوشاندن این سیم مسی استفاده شده است که از جنس فلز مس است. در نتیجه تمام این ساختار داخل یک عایق بیرونی قرار گرفته شده‌اند که تماما عملکرد بی‌نظیر کابل را شامل می‌شوند.

از کابل کواکسیال Coaxial در شبکه‌های کامپیوتری هم استفاده می‌شود یعنی عمده‌ترین کاربرد آن‌ها است. یکی دیگر از کاربردهای این کابل در دوربین‌های مدار بسته آنالوگ است، بنابراین با توجه به نوع کابل برای کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شوند.     

انواع کابل کواکسیال

لازم به اشاره است که کابل‌های کواکسیال انواع مختلفی دارند که از نظر مشخصات فنی با هم متفاوت هستند. با توجه به متنوع بودن آن‌ها را در کاربردهای مختلف استفاده می‌کنند. اساسا برای آشنایی بیشتر با آن‌ها در ادامه برخی از این کابل‌های کواکسیال را بررسی می‌کنیم.

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال هارد لاین

در واقع سیم مسی شبیه به یک کانال دایره‌ای شکل است که از محافظی ترکیبی از فلزات همچون آلومینیوم و مس استفاده شده است. این محافظ کل سیم را پوشانده است و از هادی محافظت می‌کند. از این کابل معمولا برای متصل کردن ترانسمیتور به آنتن استفاده می‌کنند. 

کابل کواکسیال تریاکسیال

برای این مدل کابل از یک لایه محافظ سوم استفاده شده است که این لایه برای محافظت از سیگنال‌های انتقالی استفاده می‌شود. تریاکسیال را در ویدئو کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند.

 کابل ریجید لاین

در ساختار این مدل کابل از دو عدد کانال مسی استفاده شده است که به عنوان لوله‌هایی که تا نمی‌شوند، عمل می‌کنند. در واقع از این کابل‌ها برای مصارف داخلی و بین ترانسمیتورهای قوی فرکانس رادیویی استفاده می‌کنند.

کابل Radiating Cabe

این مدل کابل هم شباهت زیادی با هارد لاین دارد اما تفاوتی که بین آن‌ها است به طول موج فرکانس رادیویی بر می‌گردد. این مدل کابل را در تجهیزات نظامی و آسانسورها و تونل‌های زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌دهند. این کابل‌ها به رنگ مشکی هستند. البته کابل‌های کواکسیال کلا در سه رنگ مشکی، سفید، قهوه‌ای موجود هستند.  

کابل کواکسیال ترکیبی

این کابل در بازار بسیار محبوب است که به صورت موازی می‌تواند دیتاها و برق را در کنار هم انتقال دهد، البته بدون این که روی کیفیت سیگنال‌ها تاثیری بگذارد. این کابل‌ها بسیار با کیفیت هستند که ظرفیت مناسبی هم برای انتقال تصویر و داده دارند. و قیمت نهایی آن‌ها مقرون به صرفه است و در دوربین‌های مدار بسته استفاده می‌شوند.

کابل کواکسیال صوتی

بهترین روش انتقال سیگنال‌های صوتی دیجیتالی استفاده کردن از کانکتور HDMI است. این کانکتورها به خوبی از تمام سیگنال‌های صوتی پشتیبانی می‌کنند. از همه مهم‌تر این است که این کابل هم می‌تواند تصویر را انتقال دهد هم صدا را. اما در صورتی که نتوانستید از این کانکتورها تهیه کنید بهترین راه حل استفاده از کابل کواکسیال صوتی است.

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال rg-6

کابلی که کیفیت پایینی داشته باشد می‌تواند روی صدای و تصویر خروجی از تلویزیون تاثیر بگذارد. این کابل به دلیل مقاومتی حدود 75 اهم یک گزینه ایده‌آل برای تلویزیون و یا سایر پخش کننده‌ها خواهد بود. از آن جایی که این کابل از رسانایی به مراتب بزرگ‌تر برخوردار است برای انتقال دادن سیگنال‌های اینترنتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل کواکسیال rg-11

  تمام پخش کننده‌هایی که در حال حاضر تولید می‌شوند از کیفیت نمایش HD به خوبی پشتیبانی می‌کنند. از آن جایی که این کابل به نسبت سایر کابل‌ها از درگاه بزرگ‌تری برخوردار است برای انتقال دادن سیگنال‌های قوی HD گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

کابل کواکسیال rg-59

این کابل برای ارائه خدمات مربوط به دوربین مدار بسته استفاده می‌شود. در واقع با  استفاده از آن می‌توان بدون از بین رفتن سیگنال، اطلاعات را در مسافت طولانی انتقال داد.  

نام گذاری کابل کواکسیال

برای نام گذاری این کابل‌ها از یک پیشوند RG استفاده می‌شود و سپس امپدانس آن نوشته می‌شود. برای مثال کابلی با مقاومت 50 اهم یا 75 اهم وجود دارند که این اصطلاحات روی بدنه‌ کابل نوشته شده است. 

سخن پایانی

فروشگاه پاسارگاد نوین ارائه دهنده انواع کابل کواکسیال با کیفیت است که با اطمینان خاطر می‌توانید آن‌ها را با قیمت بسیار رقابتی نسبت به سایر فروشگاه‌ها تهیه کنید. با خرید از این فروشگاه در زمان خود صرفه‌جویی کنید.  

تاریخ به روز رسانی 1402/06/25

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]