فروشگاه پاسارگاد نوین توزیع‌کننده انواع سیم و کابل سیمباف
سبد خرید خالی است.

سیم افشان

سیم افشان به سیمی گفته می‌شود که تک رشته‌ای (تک هسته‌‎ای) است و هسته آن از تعداد زیادی رشته ظریف و نازک تشکیل شده است که این رشته‌ها، هادی یک سیم افشان هستند و ممکن است از فلز مس و یا آلومینیوم ساخته شوند. این نوع سیم با انواع دیگر سیم متفاوت هستند.

رشته‌های سیم افشان از انعطاف‌پذیری بالایی بهره‌مند هستند و ساختار آن به صورت رشته‌های در هم تابیده است که تابیدگی آن‌ها باعث بیشتر شدن طول سیم می‌شود؛ همچنین عایقی که برای محافظت از سیم افشان به کار رفته، از جنس پی وی سی (pvc) است. سیم افشان را می‌توان یکی از پر استفاده‌ترین سیم‌ها نامید و معمول‌ترین استفاده‌ای که از سیم افشان می‌شود، در مغازه‌ها، منازل و تأسیسات تجاری است.

سیم افشان توان (جریان) الکتریکی را از محلی به محلی دیگر انتقال می‌دهد و کاربرد آن در مناطق مختلف بستگی به طول سیم دارد. سیم‌های افشان باتوجه به جنس رشته‌های هادی به کار رفته در ساختار آن‌ها، سه دسته سیم افشان هادی مسی، سیم افشان هادی آلومینیوم و سیم افشان هادی مسی با روکش آلومینیومی هستند که سیم افشان هادی مسی بیشتر از بقیه مورد استفاده است. قطر و سایز سیم افشان باتوجه به پروژه‌هایی که می‌خواهید آن را به کار ببرید، متنوع است؛ بنابراین اندازه سیم نوع کاربرد آن مشخص می‌کند.

در سیم کشی وسیله‌های برقی و سیستم روشنایی به کار می‌رود و استفاده‌های الکتریکی سیم افشان بدون غلاف مثل رایانه‌ها، صفحه‌های کنترل برق و تأمین انرژی وسیله‌های الکتریکی بسیار رایج است. ولتاژ نامی سیم افشان بین ۳۰۰ تا۵۰۰ ولت و ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت است که سطح مقطع‌های مختلفی برای آن‌ها وجود دارد.

خرید سیم افشان

در هنگام خرید سیم ‌افشان بایستی به آنیل بودن و یا نبودن هادی آن توجه کرد. قطر مفتول های این سیم ها بایستی همگی با هم برابر باشند علاوه بر این میزان جریان عبوری از آن ها نیز بایستی با استاندارد های موجود تطابق داشته باشند.
اگر روی سیم ها ISIRI  هک شده باشد حاکی از اصل بودن آن است. علاوه بر این می توان اصل بودن سیم ‌افشان را از روی تعداد رشته های آن، ضخامت روکش سیم‌افشان، جنس هادی به کار رفته در آن و رنگ هادی تشخیص داد.

سیم افشان در قیاس با سیم مفتول، از انعطاف بیشتری برخوردار است. به همین علت از سیم افشان در مواردی که سیم حرکت می کند، بیشتر بهره می برند. از آنجا که سطح مقطع سیم افشان به دلیل وجود فاصله میان لایه های گوناگون سیم های به هم تابیده بیشتر بوده، مقاومت الکتریکی سیم افشان نیز از سیم مفتول بیشتر است.

سیم افشان در نقش سیم رابط در داکت های زیر زمینی، ماشین آلات، تابلوهای فرمان که نیازمند انعطاف پذیری بالایی هستند و … به کار می رود. علاوه بر این برای مصارف عمومی تر در اتاق های خشک، تجهیزات الکتریکی، کلیدها وتابلو ها تا ولتاژ 750 ولت، مورد استفاده واقع می شود.

جهت خرید سیم های افشان می توان به فروشگاه اینترنتی  پاسارگاد نوین مراجعه نمود.

انواع سیم افشان

مشخصات سیم افشان

سیم، انتقال انرژی و برق را از جایی به جای دیگر ممکن می‌کند و همانطور که می‌دانید، انواعی از سیم وجود دارد که سیم افشان یکی از آن‌هاست. سیم‌های افشان از تعدادی سیم نازک و با انعطاف‌پذیری زیاد تشکیل شده‌‎اند که به دلیل در هم تنیدگی که دارند، مقاومت زیادی در آن‌ها وجود دارد؛ به همین دلیل استفاده‌های زیادی دارند. این سیم یک سری مشخصات فنی دارد؛ از جمله آن‌ها:

🔶 ساختار هادی استفاده شده در سیم افشان: سیم هادی شامل تعدادی رشته نازک است که انعطاف‌پذیری بالا و مطابقت با استاندارد بین المللی، باعث شده عموما از سیم‎‌های افشان استفاده کنند.

🔶 عایقی که در سیم‎های افشان استفاده شده: جنس عایق روکش سیم افشان پی وی سی و از نوع c است (pvc)، ضخامت استاندارد عایق سیم باید۰.۵۳ و سطح مقاومت عایق حداقل ۰.۰۱ است.

🔶 درصد خلوص مس سیم افشان: درصد خالصی مس سیم باید خالص ۱۰۰ درصد باشد تا بتواند مقاومت استاندارد سیم را حفظ کند.

🔶 مقاومت هادی سیم‌های افشان: مقاومت استاندارد هادی سیمی به طول یک متر باید ۱۳.۳ اهم بر کیلومتر است.

🔶 خمش سیم در سرما و گرما: سیمی که تولید می‌شود را ممکن است در محیط‌های با شرایط دمایی مختلف استفاده شوند.

بنابراین سیم باید دارای استاندارد باشد تا بتواند دمای بالا یا پایین را تحمل کند. آزمونی صورت گرفته برای اندازه گیری خمش (تاب) سیم افشان به این صورت است که سیم را ۱۶ ساعت در دمای منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد قرار داده و پس از آن سیم سالم باقی بماند.

قطر مفتول هادی سیم: قطر مفتول سیم افشانی که سایز ۱.۵ دارد، باید ۰.۲۶ میلی‎متر باشد.

سیم افشان استاندارد

سیم افشان به علت کارکرد بیشتر در سیم کشی های ساختمانی ایران مورد توجه است. استاندارد سیم افشان معمولی مطابق IEC 60227-3 و استاندارد ملی ISIRI 607-3  تولید می شود. هادی به کار رفته در ساخت این محصول مس نرم شده کلاس 5 می باشد. که برای آن نیز استاندارد ISIRI 3084 و IEC 60228 وجود دارد. با مشاهده سیم می‌توان تقریباً مقدار درصد مس را تعیین نمود. برخی از تولیدکنندگان، به داخل سیم‌ ها آهن را اضافه می کنند. برای تشخیص این مورد انتهای سیم را لخت کرده و در صورتی که رنگ آن زرد و درخشان بود، میزان درصد مس آن مناسب است. در غیر این حالت که رگه‌ های سیاه رنگی مشاهده می شود و یا سیم ‌های افشان از درخشندگی کافی برخوردار نیستند، قابل تشخیص است. که در سیم ، آهن بکار برده اند.

 

چرا که در سیم ها مقادیر مشخصی از مس، آمپر معینی از برق را عبور می‌دهد و اگر از سایر فلزات به جز مس در سیم به کار رفته باشد. میزان عبور جریان کمتر شده و کابل داغ می‌ کند. از موارد با اهمیت دیگر ضخامت عایق سیم ‌افشان است که بایستی ضخامت متوسط آن ۰/۷ میلی متر باشد. قطر خارجی این سیم ها باید بر اساس استاندارد ها از ۲/۸ میلی متر فراتر و از ۳/۴ میلی متر پایین تر نرود. برای سیم‌افشان 5/1 ، بایستی قطر مفتول آن 260/0 میلی متر و مقاومت عایقی سیم‌افشان در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد باید حداقل برابر 01/0 مگا اهم باشد تا بتواند استاندارد لازم را دریافت کند. خواص مکانیکی سیم بایستی مورد توجه قرار بگیرد و در محدوده دمایی ۷۰ درجه سانتی گراد دارای استقامت مکانیکی و قدرت کشسانی کافی باشد.

به هر جسمی که رسانایی بالایی داشته و بتواند بار‌های الکتریکی را از خود عبور دهد یا جسمی که قابلیت این را داشته باشد. که جریان الکتریکی را از داخل خود هدایت کند هادی می‌گویند. در بین مواد گوناگون طلا، مس، نقره جزوه بهترین هادی‌ها هستند. هادی می‌تواند از جنس ‌های مختلف باشد. ولی هادی ‌هایی که در صنعت و تاسیسات الکتریکی به کار می روند بیشتر از جنس مس و یا آلومینیوم می ‌باشند. دلیل استفاده از مس و آلومینیوم از این جهت است که استحکام مکانیکی و هدایت الکتریکی مناسب بوده و در قیاس با سایر هادی ‌ها هزینه کمتری دارد.

 

سطح مقطع هادی ‌ها به شکل گرد، مربعی، مستطیلی، مثلثی و استوانه‌ای ( سیم گرد تو خالی- لوله ای) تولید می ‌شود. که با نظر به گونه مصرف و مکان نصب در تاسیسات الکتریکی و پست ‌ها بکار گرفته می شوند. برای بالا بردن توانایی تحمل هادی بایستی سطح مقطع هادی افزایش پیدا کند. که از نظر ساختمانی به طور تک رشته با سطح مقطع هادی یاد شده در بالا و به صورت افشان (چند رشته ای) برای کاهش اثر پوستی تولید می‌شود. سیم افشان هادی به هفت نوع افشان هم مرکز، افشان پیچیده، افشان به شکل طناب، هادی قطاعی، هادی چند جزئی، هادی حلقوی و افشان فشرده قابل دسته بندی است.

 

کاربردهای مختلف سیم افشان

سیم‌های افشان در صنایع زیادی از جمله سیم‌کشی داخلی ساختمان‌ها (برق رسانی)، خانه‌ها و پمپ شناور چاه کاربرد دارند. ولتاژ اسمی سیم‌های افشان با توجه به کاربرد آن‌ها و این که هر کدام مناسب کار ساخته شده‌اند، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

✅ ولتاژ اسمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت سیم‌‎های افشان

پر استفاده‌ترین نوع سیم، سیم افشان با ولتاژ اسمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ است که سطح مقطع تا ۱ میلی‌متر دارد؛ و استاندارد ملی کلاس نوع ۱ یا ۲ را دارد که برای نصب در مکان‌های خشک مانند داخل لوله یا درون گچ دیوار به کار می‌روند؛ ولی به طور مستقیم امکان استفاده از آن‌ها در مخازن یا کانال‌ها و سینی کابل وجود ندارد؛ همچنین در داخل لوله‌های خرطومی نیز استفاده می‌شوند.

✅ ولتاژ اسمی ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت سیم‌های افشان

این نوع ولتاژ برای داخل وسایل برقی به کار می‌روند و همچنین در مکان‌های خشک برای برق کشی ساختمان تجاری و منازل و محافظت ازسیستم روشنایی مناسب هستند. برای مصرف عمومی می‌توان از آن‌ها در اتاق خشک، تجهیزات الکتریکی و در ساخت کلید و تابلو استفاده کرد. این ولتاژ اسمی سطح مقطع بیشتر از ۱ میلی‌متر دارد و استاندارد ملی کلاس نوع ۵ یا ۶ را دارد.

سایز سیم افشان

سایز سیم ها بر مبنای سطح مقطع طبقه بندی شده و به شرح زیر است:
0/5 – 0/75 – 1 – 1/5 – 2/5 – 4 -6 -10 -16 – 25 – 35 – 50 – 70 -95 -120 -150 – 185 -240 -300 -400 -500.

جهت تعیین نمودن یک کابل یا سیم ابتدا تعداد رشته و پس از آن سطح مقطع سیم از هادی ها را ذکر می کنند. به طور مثال کابل 4*2 که یعنی کابلی که 2 رشته هادی با سطح مقطع 4 دارد. در کابل های چند رشته ای و از سایز 16 به بالا سیم های فاز و نول دارای مقاطع گوناگون هستند. در اغلب کابل ها سیم نول به اندازه دو مرتبه از سیم فاز کمتر است. اما در کابل های با سطح مقطع بالا این تفاوت مقداری تا سه هم می رسد.

 

سایز کابل ها با هادی چند رشته به صورت زیر می باشد:

35+16*3، 25+16*3، 16*4، 1.5*4، 2.5*4، 4*4، 6*4، 10*4، 50+25*3، 120+70*3، 150+70*3، 185+95*3، 240+120*3.

برای مثال کابل 16+25*3 سه هادی به سطح مقطع 25 میلی متر مربع برای فازهای اصلی و یک هادی به سطح مقطع 16 میلی متر مربع برای نول دارد. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

کابل افشان

ویژگی سیم افشان

سیم‌های افشان یک سری ویژگی‌ها دارند که آن‌ها را از سایر سیم‌ها متمایز می‌کند. از جمله این ویژگی‌ها عبارت از:

🔴 انعطاف‌پذیری بالای سیم‌های افشان: مهم‌ترین ویژگی سیم‎‌های افشان، قابلیت انعطاف بالای آن در برابر عوامل مختلف محیطی است؛ پس احتمال شکستی و آسیب به آن خیلی کمتر از دیگر انواع سیم است و می‌توان آن را به اشکال مختلف تغییر داد و با این وجود طول عمر سیم افشان بیشتر می‌شود و نیاز به تعویض سیم به طور مداوم نیست.

🔴 راحتی در نصب سیم: فرآیند نصب این نوع سیم آسان‎‌تر است و در محلی که به حرکت، خم یا پیچش نیاز است، این سیم کاربرد بیشتری دارد.

🔴 قابلیت حمل آسان: حمل و نقل سیم‎‌های افشان باتوجه به این که تک رشته‌ای و سبک هستند و در مسافت طولانی آسان‌تر است. برای مثال حمل قرقره سیم تک هسته‌ای ۰.۱ میلی‎‌متر بسیار راحت‌تر از کابل‌های چند هسته‌ای است، بنابراین کابل‎‌های بلندتر را می‌توان با موقعیت حمل و نقل معادل در مقایسه با کابل‌های چند هسته‌ای استفاده کرد

🔴 استفاده از فضای کمتر: سیم تک هسته افشان به فضای کمتری نسبت به کابل چند هسته‌ای نیاز دارد و همچنین ممکن است انتخاب خوبی برای استفاده فضای باز باشد.

🔴 قیمت متفاوت سیم‌‎های افشان: هر چه تعداد رشته هادی موجود در ساختار سیم بیشتر باشد، قیمت سیم بیشتر می‌شود، چون هزینه رشته مسی بر قیمت آن اثر دارد و افزایش یا کاهش آن باعث تغییر قیمت می‌شود. برای کاهش هزینه تعداد رشته را به اندازه کاربرد در نظر می‌گیرند. قیمت به نسب کیفیت بالای محصول چندان قابل دید نیست.

به‌روز رسانی در تاریخ ۸ دی ۱۴۰۰