فروشگاه پاسارگاد نوین توزیع‌کننده انواع سیم و کابل سیمباف
سبد خرید خالی است.

کابل آلومینیومی زمینی

استفاده از سیم و کابل آلومینیومی مناسب‌ترین جایگزین در کابل‌های مسی برای صنایع تولید و توزیع برق رایج شده است. کابل آلومینیومی به دو دسته کابل زمینی و کابل خودنگهدار به  بازار داخلی عرضه می‌شود. کابل آلومینیوم برای توزیع برق در ساختمان‌های مسکونی، توزیع برق محلی، خطوط انتقال نیرو و همچنین برای سیم کشی برق بعضی از هواپیماها استفاده می‌شود.

کابل آلومینیوم نسبت به سیم‌های مسی مقاومت بیشتری دارند.  ولتاژ این کابل‌های آلومینیومی زمینی بین ۰/۶ تا ۱ است. این کابل آلومینیومی زمینی در تعدادهای ۲ و ۳ یا ۴ عددی قابل تولید هستند. کابل زمینی آلومینیومی ۴ رشته خود دو مدل دارد: درمدل اول سطح مقطع هر چهار رشته با هم یکی هستند. در مدل دوم سه و نیم رشته‌ای هستند ۳ رشته سطح مقطع یکسانی دارند و سطح مقطع رشته چهارم که نول است کمتر می‌باشد. از کابل‌های زمینی آلومینیوم در پروژه‌های برق رسانی، توزیع نیرو با ولتاژ ضعیف استفاده می‌شود. از کابل زمینی آلومینیومی که نوع هادی آن،  هادی نرم شده مفتولی یا استرند شده است مناسب برای نصب ثابت داخل و خارج از تاسیسات و برای کابل کشی زمینی است.

از کابل‌های آلومینیومی زمینی مانند کابل‌های مسی برای انتقال جریان الکتریکی استفاده می‌کنند. کابل آلومینیومی زمینی از نظر قیمت مناسب و مقرون به صرفه است و از  نظر کیفیت، از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. هم‌چنین خطر سرقت کابل‌های آلومینیوم زمینی نسبت به کابل‌های مسی بسیار کمتر است و می‌توان از این کابل ها در محیط‌های باز هم استفاده کرد.

کابل‌های آلومینیومی زمینی به راحتی در بازار موجود می‌باشد و راحت در دسترس است. نسبت به فلز مس که این روزها گران می‌باشد این کابل ارزان است. کابل آلومینیومی زمینی از لحاظ وزنی بسیار سبک نسبت به کابل‌های مسی هستند. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

خرید کابل آلومینیومی زمینی

برای خرید هر محصولی باید اطلاعات کافی راجع به آن‌ها داشته باشید که کابل آلومینیومی زمینی از این قضیه مستثنی نمی‌باشد. معمولا کابل‌های زمینی را در داخل خاک قرار می‌دهند که معمولا با عایق و غلاف PET و هادی مسی و آلومینیومی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در صورت نیاز به سیم با نوار فولادی مسلح می‌شوند. این کابل‌ها نوعی کابل با هادی آلومینیوم اند که ولتاژ نامی مابین ۰.۶ تا ۱ کیلو ولت دارند.

کابل زمینی آلومینیومی به صورت دو، سه و یا چهار رشته می‌باشد. کابل آلومینیوم ۴ رشته در دو نوع تولید می‌شود. کابل زمینی آلومینیوم می تواند دو، سه و یا چهار رشته باشد. کابل آلومینیوم ۴ رشته در دو نوع تولید می شود.

نوع اول هر ۴ رشته سطح مقطع یکسانی با یکدیگر دارند نوع دوم سه رشته سطح مقطع برابر و رشته چهارم نول است و سطح مقطع کمتری دارد. زمانی که می‌خواهید کابلی را خریداری کنید اگر که انتخاب شما مناسب نباشد ممکن است که در ساختار ارتباطات اختلال ایجاد کنید. بنابراین در انتخاب و خرید کابل‌های آلومینیومی باید اصول اولیه را رعایت کنید تا از بروز حوادث پر خطر در انتقال برق جلوگیری کنید.

 

در هنگام خرید نکات ایمنی زیر را رعایت کنید:

» در سطح کابل‌ها نباید توررفتگی و یا برجستگی وجود داشته باشد.

» هادی کابل برش داده شده باید در مرکز سیم عایق قرار گرفته باشد که این مسئله می تواند نشان دهنده کیفیت ساخت کابل باشد.

» کابل های آلومینیومی زمینی را از برندهای معروف خریداری کنید تا علاوه بر کیفیت محصول از ضمانت نامه معتبر آن بهرمند شوید.


به شما توصیه می‌کنیم که کابل آلومینیوم خود را از فروشگاه اینترنتی  پاسارگاد نوین به صورت اینترنتی خریداری نمایید. چرا که می‌توانید محصولات با کیفیت و قیمت مناسب سیمباف را خریداری کنید.

قیمت کابل آلومینیومی زمینی

یکی از ویژگی و مزایای کابل آلومینیومی این است که قیمت پایین تری نسبت به کابل مسی دارند به عبارتی کابل آلومینیومی قیمتی به اندازه یک سوم کابل مسی دارد. برای قیمت این کابل‌ها عواملی همچون طول سیم و میزان ولتاژ موثر خواهند بود البته کابل‌ها با سایز بالاتر قیمت بیشتری خواهند داشت و مسلما کابل های فشار ضعیف ارزان تر از نوع متوسط می باشند. کابل های آلومینیومی زمینی به عواملی همچون نوع سفارش کاربر، قیمت مواد اولیه، هزینه های تولید، میزان عایق مصرف شده و … بستگی دارد.

 

فراموش نکنید که قیمت این کابل ها به موارد مصرفیش بستگی خواهد داشت. برای مثال کابل‌های زیر زمینی حتما باید دارای روکش های ضد خورندگی و جوندگی باشند. یا اگر بخواهند در ‌های شیمیایی کابل‌های آلومینیومی را مورد استفاده قرار دهیم باید از غلاف سربی برخوردار باشند. که مسلما وجود این غلاف در قیمت کابل موثر خواهد بود.

در حقیقت از دیگر عواملی که بر قیمت انواع کابل تاثیر می‌گذارد قیمت انرژی مصرفی است که در زمان تولید کابل و سیم بکار می رود و عموما این انرژی، انرژی الکتریسیته است.

از دیگر عوامل تعیین کننده، میزان دستمزد نیروهای انسانی و حمل و نقل هستند. همچنین شاخصه‌های اقتصادی مثل نوسانات ارز و تورم و رکود و رونق اقتصادی از دیگر عوامل موثر بر قیمت کابل و سیم می‌باشند.

باید گفت که کابل‌های آلومینیومی قبلا جزء کابل‌های گران قیمت بودند اما در حال حاضر همین قیمت به نسبت کابل‌های مسی به صرفه تر است و این نوع کابل‌ها توانسته اند با قیمت خوبی که دارند جایگزین کابل‌های مسی شوند. این کابل‌ها را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی پاسارگاد نوین خریداری فرمایید. چرا که اجناس بی کیفیت را به فروش نمی‌رسانند.

انواع کابل آلومینیومی زمینی

این کابل‌ها، کابلی با هادی آلومینیوم می‌باشد که ولتاژ نامی آن بین 0.6 تا 1 کیلو ولت می‌باشد. این کابل‌ها به صورت دو و سه و 4 رشته ای می‌باشند. کابل آلومینیومی چهار رشته دارای دو نوع مختلف است. در نوع اول تمام چهار رشته سطح مقطع برابری می‌باشند. نوع دوم سه رشته سطح مقطع برابر دارند و رشته چهارم نول می‌باشند و سطح مقطع کمتری دارند.

 

انواع کابل آلومینیومی زمینی عبارت اند از:

نوع فشار ضعیف: این نوع کابل خود به دو دسته تقسیم می شوند که نوع اول کابل دو رشته آلومینیومی است که با ولتاژ 0.6 کیلو ولت در ابعاد و اندازه‌های مختلف بکار برده می‌شوند. نوع دوم کابل تک سیمه آلومینیومی است که در اندازه‌های 351 و 5001 ساخته می شوند. کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف در زیر خاک قرار می‌گیرند و به منظور ولتاژ 1000 ولت تا 35 کیلو ولت می‌باشند. برای عایق این کابل‌ها از پلاستیک و لاستیک استفاده می‌کنند.

نوع فشار قوی: کابل‌های آلومینیومی فشار قوی دارای نوار ضد آب می‌باشند و رنگ روکش آن‌ها مشکی می‌باشند و عایق آن XLPE می‌باشد و نوار هادی آن مانع نفوذ آب می‌شود. استانداردهایی که برای نوع فشار قوی بکار برده می‌شود IEC 60840 و IEC 62067 می‌باشند. لازم است بدانید که حداکثر دمایی که برای کابل‌های آلومینیومی زمینی فشار قوی استفاده می‌شود. در حالت کلی باید بگوییم که این کابل‌ها مقاومت الکتریکی خوبی دارند و وزن آن‌ها بسیار سبک است و می‌توان به راحتی در مکان‌های مختلف نصب می‌شوند و می‌توانید که با توجه به نیازتان آن‌ها را انتخاب کنید.

کابل فشار ضعیف آلومینیومی

همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم این نوع کابل خود به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

که نوع اول کابل دو رشته آلومینیومی است که با ولتاژ 0.6 کیلو ولت در ابعاد و اندازه‌های مختلف بکار برده می‌شوند. نوع دوم کابل تک سیمه آلومینیومی است که در اندازه‌های 351 و 5001 ساخته می‌شوند. کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف در زیر خاک قرار می‌گیرند و به منظور ولتاژ 1000 ولت تا 35 کیلو ولت می‌باشند.

برای عایق این کابل‌ها از پلاستیک و لاستیک استفاده می‌کنند. کابل‌های فشار ضعیف آلومینیومی به صورت زره دار می‌باشند. که معمولا برای تولید آن‌ها از استاندارد‌های مرجع IEC 60502-1 و ISIRI 3569-1 استفاده می‌شود. نوع هادی آن‌ها به صورت گرد یا سکتور نیمه افشان کلاس 2 می‌باشد. تعداد رساناهای آن به صورت تک رشته و دو رشته یا سه و سه و نیم رشته می‌باشند. عایق بکار رفته در این کابل ها PVC و XLPE  می‌باشد.

کابل‌های زره دار را در مکان‌هایی که ممکن است آسیب مکانیکی آن‌ها وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت کلی برخی از کابل‌های فشار ضعیف نوع معمولی می‌باشند و به اختصار به نام‌های N2XY, NYY, NA2XY معروف می‌باشند.

 

نوع دیگر این کابل‌ها شیلد دار هستند و به عنوان نول و ارت و اسکرین مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل‌های فشار ضعیف با توجه به تنوعی که در انواع آن وجود دارد در موارد مختلفی قابل استفاده می‌باشند.  هر کدام برای یک محیط عملیاتی خاص طراحی و تولید شده اند. کابل‌های فشار ضعیف دارای هادی آلومینیومی و مسی می‌باشند. این کابل‌ها از استحکام مکانیکی بالا و از قیمت ارزان و سبکی برخوردارند.

معایب کابل آلومینیومی زمینی

کابل آلومینیومی زمینی علاوه بر تمام مزیت‌هایی که دارند از معایبی هم برخوردار می باشند.

 

یکی از معایبی که می‌توان به آن اشاره کرد خطر آتش سوزی سیم‌های آلومینیوم می‌باشد. که این خطر در فلز آلومینیوم بیشتر از فلز مس می‌باشد. به خاطر داشته باشید که استفاده از فلز آلومینیوم به جز در تولید کابل مفتولی، برای تولید کابل افشان آلومینیومی نمی‌باشد. لذا این فلز شکنندگی بسیار بالایی دارد و اما برای تولید این کابل‌ها (آلومینیوم و مسی) هزینه‌ها یکسان می‌باشند. در واقع قبلا از کابل‌های زمینی برای انتقال برق و کاربرد آن در صنایع و منازل مسکونی استفاده می‌شد. اما اخیرا  استفاده از کابل‌های هوایی معمول شده است.

کابل 16*4 آلومینیومی زمینی

کابل‌های چهار رشته‌ای 16*4 آلومینیومی درجاهای گوناگونی حدود آمپر لازم مشتری‌ها را برآورد می‌کند. این نوع کابل‌های آلومینیومی دارای مقاومت الکتریکی زیادی هستند و عایق‌بندی آن دارای دو پوشش XLPE یا PVC است. این کابل‌ها در این اندازه مانند سایر کابل‌های آلومینیومی استفاده‌های گوناگونی در ساختمان‌ها، صنعت و…. دارند. این نوع از کابل‌ها با توجه به این‌که دارای حالت خمیدگی زیادی هستند و موجب شکل‌دهی آسان کابل‌ها می‌شود و معمولاً در مکان‌های بسیار تنگ از آن استفاده می‌شود.

 

قیمت کابل‌های آلومینیومی زمینی بسیار معقول‌تر از کابل‌های مسی است. قیمت دهی مناسب و دیگر ویژگی‌هایی مانند حالت سبک آن و تنوع سبب می‌شود تا این نوع از کابل‌ها ازجمله کابل‌های پر فروش بازار و پراستفاده افراد به‌ حساب می‌آید.

کابل‌های آلومینیومی 16×4 وسیله‌ای کاربردی است که استفاده از آن هرروز افزایش پیدا می‌کند. بهترین دلیل جانشینی کابل آلومینیوم با کابل مس قیمت ارزان‌تر و کیفیت خوب آن است. همچنین از مزیت‌های مهم دیگر آلومینیوم این است که چگالی تقریبی آن حدود 40 درصد مس است و وزن آن به همین نسبت کمتر خواهد شد و در کل نصب کردن این نوع از کابل‌ها به‌ آسانی انجام می‌شود. ولی با توجه به این‌که جریان رسانای آلومینیوم معمولاً کمتر از مس است در انتخاب سطح مناسب باید دقت بیشتری کرد. سطح مقطعی کابل‌های آلومینیوم باید 1.8 برابر مقاومت، طول و افت ولتاژ باشد.