فروشگاه پاسارگاد نوین توزیع‌کننده انواع سیم و کابل سیمباف
سبد خرید خالی است.

کابل مسی

کابل‌ها با متریال‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که بهترین نوع فلزات برای تولید سیم و کابل‌ها فلز مس است. کابل مسی  به کابلی گفته می‌شود که هادی آن فلز مس است. فلز مس در بین تمام فلزات به عنوان بهترین رسانا شناخته می‌شود و مشخصات شیمیایی و فیزیکی خوبی که فلز مس دارد نشان دهنده برتری این فلز نسبت به سایر فلزات می‌باشد.

کابل‌های مسی با توجه به ویژگی‌های ساختاری مانند نوع هادی و یا ویژگی‌هایی همچون نوع نصب، ولتاژ کار و … به دسته‌ها و انواع مختلفی تقسیم می‌شود. یک دلیل استفاده از کابل‌های مسی در صنعت برق این است که مس به راحتی غلطک پذیر است که با کشیدن میله آن می‌توان به رشته‌های سیمی نازک دست یافت. این نوع کابل‌ها را در صنایع گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌دهند.

برای نمونه مدارهای الکتریکی، خطوط حمل و نقل، مخابرات، موتورهای الکتریکی و … که مصرف عمده این کابل‌ها در تولید موتورهای الکتریکی می‌باشد. در واقع دلیل استفاده از این سیم‌ها در تولید موتور الکتریکی ظرفیت بالای فلز مس در برابر گرما و انتقال الکتریکی می‌باشد که می‌توان به مقاومت سیم‌ها بیانجامد. در صنعت ساخت و ساز نیز علاوه بر سیم کشی در لوله کشی و ساخت سقف، در صنعت ماشین سازی برای ساخت بخاری‌های برقی نیز فلز مس را به کار می‌برند.

در هنگام خرید این کابل‎‌ها حتما از کیفیت آن‌ها مطمئن شوید برای این کار توصیه می‌کنیم که کابل مسی را از فروشگاه های معتبر به صورت اینترنتی خریداری نمایید لذا این فروشگاه‌ها محصولات بی‌کیفیت را به مشتریان تحویل نمی‌دهند و برای محصولات خود ضمانت نامه ارائه می‌دهند و همچنین با خرید اینترنتی در زمان خود صرفه جویی کنید.  

خرید کابل مسی

این روز ها قیمت فلز مس روز به روز در حال افزایش است. کابل‌های مسی منحصر به یک یا دو مدل نیست معمولا تنوع و گستردگی تولید کابل‌های مسی بسیار زیاد است. می‌توان اشاره کرد که شرکت های تولید کننده سیم و کابل بسیار زیاد هستند. به همین دلیل خرید و انتخاب کابل با کیفیت و استانداردهای لازم کمی سخت شده است.

در هنگام خرید لازم است اطلاعاتی راجع به انواع و مشخصات فنی و … کابل مسی داشته باشید. ما شما را راهنمایی می‌کنیم که بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید. 

 هنگام خرید کابل مسی باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

✔️به سطح بیرونی کابل های مسی دقت نمایید باید صاف و بدون هیچ برجستگی و یا فرورفتگی باشد.

✔️زمانی که یک کابل را برش میزنید باید هادی مسی در مرکز آن باشد.

✔️باید بدانید که چگالی آلومینیوم تقریبا 30% چگالی فلز مس می باشد ، که همین دلیل سبک وزن بودن آن نسبت به مس می باشد.

✔️در هنگام خرید همیشه کیفیت را در وهله اول مد نظر خود قرار دهید و سیم ها را تولید کنندگان مطرح و به نام خریداری کنید.

✔️رشته های مسی آن سیاه نباشد.

✔️سعی کنید این محصول را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید لذا این فروشگاه ها محصولات بدون کیفیت را به فروش نمی رسانند.

✔️با خم و راست کردن کابل مسی ، رشته های هادی نشکند.

✔️سطحی کاملا شفاف و براق داشته باشد.

✔️از مس خالص نرم شده تولید شده باشد. 

کابل خود را حتما از فروشگاه های معتبر و به اندازه خریداری کنید. فروشگاه اینترنتی پاسارگاد نوین می‌تواند گزینه مطلوبی باشد.

محصولات

قیمت کابل مسی 

به طور دقیق در خصوص قیمت سیم مسی نمی‌توان نظر داد. قیمت سیم مسی روکش دار بر اساس المان‌هایی همانند نوع روکش، سطح مقطع، ضخامت روکش، وزن، برند و … مشخص می‌شود. وزن سیم بدون روکش اغلب قیمت آن را مشخص می‌کند. قیمت کابل مسی بر پایه قیمت مواد اولیه مصرفی در تولید آن مثل خود فلز مس و مواد پلیمری همانند پی وی سی تعیین می‌گردد. البته قیمت فلز مس همیشه در قیمت کابل‌ها موثر است.

البته موارد دیگری همچون استانداردهای جهانی، تنوع محصولات و غیره نیز می‌تواند در قیمت سیم و کابل‌ها تاثیرگذار باشند. در تازه‌ترین گزارش پیش بینی موسسه متال بولتن که به رسم هر سال با مشخص شدن داده‌های دسامبر منتشر می‌گردد. روند قیمتی مس بر مبنای دوره‌ سه ماهه چهارم تا سال ۲۰۲۳ پیش بینی شده است. بر این اساس تحلیلگران موسسه اس پی انجل، بانک مسقط، ای بی ان آمرو، اینوستک و متال بولتن بر این باور هستند که روند قیمت مس تا سال ۲۰۲۱ صعودی می‌باشد.

نکته: با افزایش تعداد رشته های موجود در کابل بر قیمت آن هم افزوده می‌شود.

کابل مفتولی مسی در دو نوع روکش دار و بدون روکش تولید می‌شود. سیم مفتولی روکش‌دار به طور معمول تا سطح مقطع ۶ میلی متر مربع قابل دسترس است. سیم مسی مفتولی به گونه‌ای از سیم‌‌های مسی گفته شده که به شکل مفتولی و تک رشته ای همراه با عایقی از جنس PVC طراحی و تولید می‌شوند.

 

در حال حاضر این نوع سیم ها در بازار به نام سیم خشک و سیم نصب ثابت نیز شناخته می‌شود. سیم ‌مسی طراحی شده به صورت مفتولی به طور معمول در موارد مختلفی همانند سیم کشی ‌های داخلی تابلوهای برق و توزیع کننده‌ ها بکار گرفته می شود. کابل مفتول کابل برقی است که یک زره محافظ از جنس مفتول دارد.

 

این کابل‌ها را به اختصار به نام های کابل nyy و کابل برق nyy  می‌شناسند. کابل مفتولی مسی که به عنوان سیم‌های نیمه افشان هم یاد می‌شوند، در سیم کشی تابلوهای برق به کار می‌روند. با نظر به اینکه فرم دهی به این سیم‌ها آسان‌تر است، در این صنعت کاربرد گسترده‌تری دارند.

کابل مسی فشار قوی

معمولا رنج ولتاژ های کابل‌های فشار قوی عددی بین 63 کیلو ولت الی 132 کیلو ولت می‌باشد. این کابل‌ها در انواع مس و آلومينيوم توليد می‌شوند. ولتاژ برق در کابل‌های خطوط انتقال عددی بین 230 تا 500 کیلو وات و در ایران این عدد بین 230 تا 400 کیلو وات می‌باشد.

کاربرد کابل‌های مسی فشار قوی یا کابل قدرت جهت انتقال انرژی الکتریکی در سیستم‌‌هایی با ولتاژ نامی بالاتر از ۳۰ کیلوولت از نیروگاه‌ها به شبکه مرکزی و یا شبکه‌‌های توزیع اولیه می باشد. به صورت دفن در زمین و یا داخل کانال استفاده می‌شوند. سیستم کابل‌های فشار قوی جدید در قیاس با خطوط هوایی کابل فشار قوی مناسب‌تر است. روش‌های جدید صنعتی قابلیت این را دارند که کابل مسی فشار قوی زیردریایی را با فیبر نوری هماهنگ کرده و مفصل انعطاف پذیر با طول بیشتر از قبل ارائه نمایند.

کابل‌های مسی فشار قوی از عایق XLPE استفاده می کنند که با خط تولید CCV روی هادی را می پوشاند. عایق XLPE بایستی ساختار کریستالی کاملا یکنواخت و بدون هیچ گونه ناخالصی و خللی داشته باشد. لایه‌های نیمه هادی داخلی و خارجی و همچنین نوار نیمه هادی تفاوت میان کابل‌های فشار قوی و فشار ضیف و همچنین کابل‌های فشار متوسط می‌باشد.

کابل مسی فشار قوی

کابل مسی سه فاز

برای شناسایی آسان‌تر فازهای مختلف موجود در سیم و کابل‌های برق سه فاز بایستی با بهره گیری از استاندارد های مشخصی رنگ آن‌ها را از هم متمایز کنند. یکی از مزایای استفاده از این روش این است که می‌توان فازها برای تقسیم بار و اتصال صحیح فازها به موتور القایی را بدون نیاز به انجام آزمایش شناسایی کرد. برای ساخت کابل‌های برق سه فاز یا طبق استانداردهای وزارت نیرو فازهای S ،R  و T به ترتیب باید با رنگ های قرمز، زرد و آبی آسمانی باشند.

 

رنگ‌های زرد، سبز و قرمز در استانداردی که کشور چین اتخاذ کرده باید استفاده شود. کابل‌های برق سه فاز معمولا در رشته‌های زیر تولید و ارائه می‌شوند: سه و نیم رشته، چهار رشته و پنج رشته. وجود سیم ارت از مزیت‌های استفاده کابل‌های سه فاز پنج رشته نسبت به کابل‌های چهار رشته می‌باشد.

این کابل در اقسام گوناگون: کابل سه فاز مسی افشان، کابل آلومینیومی هوایی و زمینی، کابل مسی خشک ( مفتولی یا نیمه افشان )، کابل سه فاز فشار متوسط تولید می‌شود.

کابل مسی تک فاز

کابل برق تک فاز در انواع مسی به شکل دو رشته و بدون سیم ارت و همچنین سه رشته و با سیم ارت تولید می‌شوند. که توصیه می‌شود برای ایمنی بیشتر از سیم‌های ارت در تاسیسات برقی استفاده نموده و کابل‌های سه رشته تک فاز به کار روند. کابل تک فاز مسی در دو مدل یکی با هادی افشان و دیگری مفتولی تولید و عرضه می شوند. جهت استفاده از هر یک از این کابل‌ها می بایست مکان نصب کابل مورد توجه قرار گیرد. در داخل داکت‌ها و لوله‌ها، کابل تک فاز مسی افشان به علت اینکه انعطاف پذیر هستند استفاده می‌‌شود.

 

علاوه بر این کابل‌های خشک برای استفاده در محل‌های با نصب ثابت به دلیل انعطاف کمتر کابل پیشنهاد می‌شود. کابل‌های مسی تک فاز در انواع دو رشته و سه رشته با ارت تولید می‌شوند. همچنین سایزهای این کابل‌ها از ۱٫۵ تا ۳۵ میلی‌متر مربع بسیار پرکاربرد است.

 

کابل‌ مسی تک فاز در ولتاژ فشار ضعیف می‌توانند در سایزهای مختلف تا ۲۵ میلی متر مربع تولید شوند. کابل تک فاز آلومینیومی در قیاس یا کابل تک فاز مسی هزینه مناسب‌تری را ایجاد می‌کند. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

انواع کابل مسی

سیم مسی معمولاً متشکل از یک رسانای واحد برای سیگنال‌های الکتریکی است که از یک کابل مسی متمایز شده و در آن سیم‌های مسی متعددی در یک ژاکت مشترک گروه بندی شده اند. بسیاری از انواع سیم مسی یک عملکرد مشترک دارند: هدایت الکتریسیته با حداقل مقاومت که باعث افت ولتاژ و اتلاف انرژی به شکل گرما می‌شود.

در حقیقت، مس از دهه 1820 استفاده می‌شود که اولین فناوری نیاز به هدایت الکتریکی ایجاد شد. هیچ فلز دیگری نمی‌تواند با رسانایی خود رقابت کند، بعلاوه سیم مسی به عایق کمتری نیاز دارد و می‌تواند نسبت به سایر فلزات موثرتر کشیده شود.

 

برای ساختمان‌ها و خانه‌ها استفاده می‌شود، تقریباً هیچ چیزی وجود ندارد که مس نتواند آن را هدایت کند. در حقیقت، مس در خانه‌ها و مشاغل آنقدر رواج دارد که ساختمان‌ها را می‌توان به سادگی برچسب “تمام مس” نشان داد و نشان می‌دهد که هر سیم که از روی سازه‌ها عبور می‌کند از مس تشکیل شده است. از قطع کننده‌های مدار تا لوازم سنگین‌تر، مس یک ماده اصلی است که تقریباً در هر قسمت از خانه استفاده می‌شود. ما تا این حد به این مسائل وابسته هستیم. اگر اینترنت ناپدید شد فراموش کنید؛ اگر مس اکنون این کار را می‌کرد، ما هنوز در مشکلات زیادی قرار خواهیم داشت.

🔶از جمله انواع رایج سیم مسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

✅سیم مسی بریلیوم

✅سیم آلیاژی مس

✅سیم آلومینیومی‌روکش مس

✅سیم فولادی روکش مس                                

✅سیم مسی نیکل و روکش نیکل

✅سیم مس بدون رسانایی بسیار رسانا (OFHC)

✅سیم مسی روکش تیتانیوم

کابل مسی تلفن

یکی از رایج‌ترین کابل‌های تلفن کابل کواکسیال نام دارد. به این دلیل که دارای یک کانال فیزیکی است، یک لایه عایق است که یک سپر بافته شده از مس است، کواکسیال نامیده می‌شود. این لایه داخلی سیگنال را حمل می‌کند و توسط یک کانال فیزیکی دیگر که از یک غلاف پلاستیکی ایجاد شده احاطه شده است. کانال بیرونی به عنوان “زمین” در نظر گرفته می‌شود که بسیاری از جفت لوله‌های کواکسیال در آن قرار می‌گیرند و اطلاعات را در مسافت زیادی منتقل می‌کنند.

ضروری است که برای نگهداری سیم برق منزل اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها در شرایط کار کامل هستند. کابل‌های کواکسیال در اندازه‌های مختلف وجود دارند و دارای عملکردهای مختلف و قابلیت‌های انتقال قدرت هستند. علاوه بر ارتباط مخابراتی، می‌توان از آن‌ها برای اتصال تجهیزات صوتی و تصویری، شبکه‌های LAN و تلویزیون نیز استفاده کرد. چند کابل کواکسیال شامل کابل‌های دو محوری، دو محوری و RG/6 است.

کابل مسی ارت

سیم‌های ارت مسی برای ایجاد ارت یا زمین برای تکمیل مدار الکتریکی و تخلیه جریان الکتریکی اضافی به زمین استفاده می‌شود.

 

🔶ویژگی‌های متمایز سیمهای ارت مسی برای ارتینگ الکتریکی عبارتند از:

✅Con رسانایی الکتریکی عالی

✅انعطاف پذیری در قالب گیری و کشش

✅ترکیبی از قدرت و شکل پذیری

✅ضریب خوب انبساط حرارتی

✅ase سهولت نصب

✅conduct رسانایی گرمایی

✅قابلیت لحیم کاری

✅استحکام کششی

✅نقطه ذوب بالا

✅مقاوم در برابر خوردگی

 

سیم‌های مس برای اتصال به زمین در اکثر دستگاه‌های الکتریکی یا الکترونیکی استفاده می‌شوند، زیرا مس مزایای بی‌شماری را ارائه می‌دهد و آن را به یکی از پرکاربردترین فلزات در سیم‌های برق تبدیل کرده است.

 

🔶این سیم‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف تهیه شده است که از جمله پرکابردترین ابعاد آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

✅سیم ارت ارت عالی مس (0.1mm-0.4mm)

✅سیم ارت ارت مسی (0.4mm-1.0mm)

✅سیم اتصال زمین مس (1.0mm-6.0mm)

بروز رسانی 6/7/00