کابل جوشکاری جهت استفاده در دستگاه‌های جوش قوس الکتریکی برای تغذیه الکترود، یک میله فلزی ویژه طراحی شده است که بار را هدایت می‌کند. بار حمل شده توسط الکترود برای تولید یک قوس الکتریکی، منبع گرما، بین الکترود و فلزات در حال جوش مورد نیاز است. کابل جوشکاری بسیار بادوام و انعطاف‌پذیر ساخته شده است. برای جوشکاری قوس الکتریکی نیاز است که شخص الکترود را در اطراف محل کار و در امتداد اتصالات در حال جوش حرکت دهد، بنابراین داشتن یک کابل جوش انعطاف‌پذیر که امکان جابجایی را آسان می​کند ضروری است.

هر چه تعداد رشته​‌ها بیشتر باشد به افزایش انعطاف‌پذیری کابل کمک می​‌کند. شرایط محیط‌های صنعتی مانند ساییدگی، بریدگی، سوختگی ناشی از جرقه و قرار گرفتن در معرض روغن و آب می‌تواند به سرعت به کابل آسیب بزند. کابل جوشکاری معمولا دارای یک ​هادی مسی بدون رشته است که با EPDM مشکی درجه بالا عایق شده است. حداکثر دمای کار رسانا ۱۰۵ درجه سانتیگراد در مدارهایی با جریان ۶۰۰ ولت و حداقل درجه حرارت -۵۰ درجه سانتیگراد است.

پوشش سیم جوش ممکن است از لاستیک نئوپرن یا EPDM که مخفف لاستیک کلاس M اتیلن پروپیلن دی ان است ساخته شود.

 

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ 

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

کابل جوش

پارامترهای مهم در انتخاب کابل جوش 

Ampacity

ampacity به حداکثر مقدار جریانی که کابل تحمل می‌کند، اشاره دارد.

طول

کابل شما باید به اندازه‌ای بلند باشد که به هر گوشه‌ای از فضایی که در آن به جوشکاری می​پردازید، برسد. باید به خاطر داشته باشید.

گیج

هرچه کابل جوش طولانی‌تر و نازک‌تر باشد، قدرت آن کمتر می​شود، بنابراین اگر به کابل طولانی نیاز دارید، ممکن است بخواهید برای جبران طول و جلوگیری از آسیب به دستگاه خود، به اندازه​های ضخیم‌تر نگاه کنید.

عایق

عایق کابل جوش معمولاً از نئوپرن، EPDM یا PVC ساخته می​شود. هر دو عایق نئوپرن و EPDM انعطاف‌پذیر هستند، در برابر آب و هوای سخت، سایش، رطوبت و آب مقاوم هستند اما برای قرار گرفتن در معرض گاز یا سایر مایعات مبتنی بر نفت مناسب نیستند. روکش PVC انعطاف کمتری دارد، اما مقاومت بالایی در برابر بریدگی و پارگی دارد.

مطالعه بیشتر مقالات تخصصی:  علائم اختصاری سیم و کابل

انعطاف پذیری

هر چه تعداد رشته​‌ها بیشتر باشد، کابل انعطاف پذیرتر است.

رنگ

ممکن است برای تمایز بین کابل​‌های مختلف، رنگ​های عایق اضافی را بخواهید.

مقاومت الکتریکی (بر حسب اهم) و درجه حرارت عایق

هر چه آمپر بیشتری از کابل خود عبور دهید، گرمتر می‌شود. هرچه درجه مقاومت کابل جوش بیشتر باشد، آمپرهای کمتری را می‌توانید بدون گرم کردن بیش از حد آن اجرا کنید. بارگذاری بیش از حد کابل جوش باعث گرم شدن بیش از حد آن و در نهایت منجر به آسیب به عایق می‌شود.

قیمت کابل جوشکاری

قیمت کابل جوشکاری با توجه به موارد زیر متغیر است:

جنس آلیاژ کابل​‌های جوش: کابل​‌های جوشکاری به دو صورت مسی و آلومینیومی ارائه می‌​شوند. کابل چوشکاری با​هادی مسی از نمونه آلومینیومی گران‌تر است.

سطح مقطع: کابل​های جوش دارای قطر ۱۰ تا ۹۵ است. هر چه قطر بیشتر باشد، وزن کابل بیشتر شده و در نتیجه قیمت بیشتری دارد.

نمره کابل: نمره کابل یکی از مهم‌ترین معیارهای سنجش قیمت کابل است. نمره کابل با واحد میلی متر سنجیده می​شود.

برند: یکی دیگر از عواملی که بر تعیین قیمت کابل ​های جوش تاثیر گذار است، برند است. برندهای با کیفیت سیم و کابل قیمت بیشتری دارند.

کیفیت: کیفیت مهم​ترین عامل تاثیر گذار در قیمت این کابل است. زمانی که کابل​های جوشکاری را تهیه می​کنید، با بررسی کد مندرج روی بدنه کابل، ویژگی​‌های آن را مورد بررسی قرار بدهید.

برای استعلام قیمت دقیق کابل​های جوشکاری از طریق راه​های ارتباطی مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

کاربرد کابل جوشکاری

کابل جوشکاری برای تغذیه مدار ثانویه ژنراتورهای جوش قوس الکتریکی استفاده می​‌شود، مداری که الکترود را کنترل می​کند بار مورد استفاده برای جوشکاری را تامین می​کند. این کابل از سیم مسی منعطف ساخته شده که توسط یک پوشش محافظ احاطه شده است که در برابر شعله، حرارت، روغن و ساییدگی و غیره مقاوم است. کابل​‌های جوش بسته به دوام و استحکام در گریدهای مختلفی وجود دارد.

کابل‌های جوشکاری برای تامین برق مدارهای ثانویه مورد استفاده توسط جوشکارهای الکتریکی استفاده می‌شود. برق ارائه شده برای کنترل الکترود استفاده می‌شود. الکترودها برای آزاد کردن مقدار شارژ مورد نیاز برای فرآیند جوش استفاده می‌شوند.

کابل جوش چیست

کابل‌های جوشکاری نیز در صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در چنین مکان‌هایی برای تامین برق جوش مقاومتی و همچنین دستگاه‌های جوش قوس الکتریکی استفاده می‌شود.
در صنایع تولیدی می​‌توان از کابل​‌های جوشکاری در محل سیم​‌های آسیب دیده نیز استفاده کرد.
کابل‌های جوشکاری را می​‌توان به ژنراتورها و سایر ماشین آلات در صنایع نیز متصل کرد.
کابل‌های جوشکاری را می‌​توان در مصارف منبع تغذیه‌ای که کمتر از ۶۰۰ ولت برق مصرف می‌​کنند نیز استفاده کرد.
این نوع کابل​های برق را می​‌توان در باتری‌های محکم نیز استفاده کرد.
کابل​‌های جوشکاری به دلیل کارایی که دارند جایگزین بهتری برای سایر کابل‌​ها هستند.
این کابل​‌ها در شرایط دریایی نیز مورد استفاده قرار می​گیرند، در این صورت باید با مواد عایق بیشتری پوشانده شوند. زیرا به گونه‌ای طراحی نشده‌اند که در برابر روغن و آب مقاوم باشند. قرار گرفتن کابل‌های جوش معمولی در معرض روغن یا آب ممکن است باعث اشباع شدن کابل​‌ها شود.

انواع کابل جوش

کابل جوش با توجه به پارامترهای زیر دارا انواع مختلفی است:

مطالعه بیشتر مقالات تخصصی:  بهترین کابل تلفن برای اینترنت

کابل جوشکاری افشان

یکی از انواع کابل جوش، کابل جوشکاری افشان است. این کابل دارای ساختار​هادی و روکش هستند. ​هادی از دو آلیاژ مس و آلومینیوم تشکیل شده است. به وسیله عایق پلاستیکی با رنگ مشکی پوشیده شده است. رویه کابل​‌های جوش افشان، بسیار انعطاف‌پذیر است اما با این حال در مقابل مقاومت مکانیکی، الکتریکی و فیزیکی بسیار مقاومت بالایی دارند. کابل‌​های جوشکاری افشان از ویژگی​‌هایی مانند جذب میزان کم آب، نسوز بودن و مقاومت بالا برخوردار است. این کابل در موتورخانه ها، کوره‌ها و سایر صنایع قابل استفاده است. این نوع کابل در دمای -۳۵ تا ۸۰ درجه سانتی گراد فعالیت می‌کند.

کابل جوش لاستیکی

این کابل​‌ها دارای روکش لاستیک و فلز داخلی هستند و به همین دلیل در مقابل شرایط سخت محیطی دوام خوبی دارند. از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند و در حین جوشکاری حمل و نقلشان ساده‌تر است. هنگام جوشکاری این سیم​‌ها در مجاورت حرارت بالا قرار می‌گیرند و به همین دلیل انتخاب بهترین و مناسب​‌ترین مدل از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع کابل جوش بر اساس سایز به دسته‌های زیر تقسیم می​‌شود:

کابل​‌های جوشکاری ۱۲ (سایز ۱*۲۵)
کابل​‌های جوشکاری ۱۴ (سایز ۱*۳۵)
کابل​‌های جوشکاری ۱۶ (سایز ۱*۵۰)
کابل​‌های جوشکاری ۱۸ (سایز ۱*۷۰)
انواع کابل جوش بر اساس ساختار به دسته‌های زیر تقسیم می​شود:
کابل جوشکاری TPR
کابل جوشکاری PVC

سخن نهایی

فروشگاه پاسارگاد نوین ارائه دهنده انواع سیم و کابل با کیفیت است که با اطمینان خاطر می‌توانید آن‌ها را با قیمت بسیار رقابتی نسبت به سایر فروشگاه‌ها تهیه کنید. با خرید از این فروشگاه در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

تاریخ به روز رسانی 1402/06/25

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]