کابل‌های تلفن مدارها را در یک سیستم به هم متصل می‌کنند. به عنوان مثال، آن‌ها تلفن‌های ثابت یا رایانه‌های شخصی را به شبکه‌های مخابراتی می‌پیوندند. آن‌ها نقشی حیاتی در دنیای به هم پیوسته ما دارند و صدا و داده‌ها را از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌کنند.
کابل تلفن از مواد رسانای الکتریکی مانند سیم کشی مسی برای انتقال داده‌ها به صورت الکترومغناطیسی استفاده می‌کند. عایق بیرونی معمولاً PVC (پلی وینیل کلرید) یا پلی اتیلن (PE) است. آن‌ها دستگاه‌هایی با فرکانس پایین هستند، به این معنی که زیر ۳۰۰ کیلو هرتز کار می‌کنند.
این راهنما مقدمه‌ای جامع برای کابل‌های تلفن ارائه می‌دهد. یاد بگیرید که آن‌ها چگونه کار می‌کنند، برای چه چیزی استفاده می‌شوند و انواع مختلف آن‌ها در دسترس است.

قیمت کابل تلفن

در تعیین قیمت کابل‌های تلفن پارامترهای متنوعی وجود دارد که با استفاده از این موارد قیمت آن کم و زیاد می‌شود. سطح مقطع، جنس مغزی، نوع کابل، متراژ و برند از جمله پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت کابل تلفن هستند. از بهترین برندهای کابل تلفن نیز می‌توان به برندهای کمان، تک سیم البرز، کابلان و سیمیا نام برد که بهترین کیفیت‌ها را ارائه می‌دهند و نسبت به کیفیت قیمت مناسبی نیز دارند.

کابل تلفن

خرید کابل تلفن

همیشه باید در خرید نکاتی را در نظر گرفت تا انتخابی مناسب داشت. فروشگاه اینترنتی پاسارگاد نوین در این مسیر همراه شما خواهد بود.

برای خرید کابل تلفن ابتدا باید مکانی که می‌خواهیم کابل‌کشی انجام شود به دقت برسی شود. محیطی که کابل از آن عبور می‌کند چه مقدار نویز دارد. اگر نویز محیط زیاد است حتما باید از کابل تلفن ضد نویز استفاده شود. اگر مسیر در فضای باز است و شرایط جوی توسط کابل باید تحمل شود حتما باید نوع کابل هوایی باشد. آیا در پروژه کابل کشی از رنگ‌بندی خاصی استفاده می‌شود اگر پاسخ بله باشد حتما باید همان رنگ‌ها تهیه شود.

 

تکنسین این کار باید مقدار کابل مورد نیاز را با اندازه گیری دقیق مسیر‌های عبور به‌دست بیاورد. همیشه پیشنهاد می‌گردد مقدار از عدد اندازه گرفته شده بیشتر خرید گردد تا اگر در اجرای کار مشکلی پیش آمد یا مسیری تغییر کرد با کمبود کابل مواجه نشوید. همیشه از برند‌های معتبر و با‌کیفیت خرید کنید.

شاید استفاده از محصولات متفرقه هزینه اجرای کار را کاهش دهند اما در استفاده از خطوط ارتباطی مشکل به‌وجود می‌آید و ممکن است قطعی‌های پی‌در‌پی برای تعویض کابل‌ها هزینه‌های دوباره‌ای را به‌وجود آورد.

ضمانت داشتن کابل خیلی به ما در انتخاب کمک خواهد کرد. این باعث می‌شود از خرید خودمان مطمئن باشیم.

کاربرد کابل تلفن

کابل تلفن برای چه استفاده می‌شود؟ ممکن است فکر کنید پاسخ ساده است؛ تلفن! البته مرکزی هستند اما این نوع کابل کشی کاربردهای دیگری هم دارد. این کاربردها شامل:

خط مشترک دیجیتال DSL

DSL برای انتقال داده‌ها در طول خطوط تلفن استفاده می‌شود. می‌توان آن را در کنار تلفن ثابت استاندارد تحویل داد زیرا DSL در فرکانس بالاتری کار می‌کند. رایج‌ترین شکل DSL ADSL است. این مخفف خط مشترک دیجیتال ناهمزمان است، به این معنی که سرعت آپلود کمتر از سرعت دانلود است. ADSL برای دسترسی به اینترنت برای مشاغل و مصرف کنندگان داخلی استفاده می‌شود.

شبکه‌های سیمی

اگرچه فناوری شبکه‌های بی‌سیم در حال حاضر تا حد زیادی آشنا شده است، شبکه‌های سیمی هنوز جای خود را در محیط‌های اداری یا مکان‌هایی که دریافت وای‌فای ضعیف است، دارد. کابل‌های اترنت، که اتصالات داده با سرعت بالا را بین رایانه‌های شخصی فراهم می‌کنند، شکل تغییر یافته‌ای از کابل‌کشی تلفن با کانکتور RJ45 با ظرفیت بالا هستند. کابل‌های اترنت برای ایجاد شبکه‌های محلی استفاده می‌شوند. حتی می‌توانید کابل اترنت را به جک تلفن وصل کنید، مشروط بر اینکه مودم با استفاده از کابل واقعی اترنت به یک پریز دیواری متصل باشد.

انواع کابل تلفن

امروزه در سراسر ایران از انواع کابل‌های تلفن استفاده می‌شود. با توجه به گسترش ارتباطات به خصوص ارتباطات تلفنی، کابل‌های تلفن از دیرباز مورد استفاده گسترده قرار گرفته‌اند؛ همچنین کاربران تلفن‌های خانگی و سایر کاربران در شرکت‌ها یا سازمان‌ها عموما با کابل‌های مخابراتی و انواع کابل‌های تلفن سر و کار دارند.

کابل‌های تلفن یکی از ابتدایی‌ترین انواع کابل‌ها هستند. انواع کابل‌های تلفن در طول سال‌ها با چند تغییر کوچک اینجا و آنجا پایدارتر شده‌اند. چند اصطلاح برای دانستن وجود دارد که می‌تواند اطلاعات بیشتری را در مورد خطوط تلفن به شما بدهد، مانند نحوه سیم کشی و نوع اتصال پلاستیکی انتهای کابل.

کابل تلفن چهار زوجی فویلدار: این مدل از کابل تلفن از جنس هادی مس آنیل شده تولید شده است که دارای عایق پی وی سی است. این مدل کابل دارای پنج رنگ‌بندی متفاوت است:

سفید، آبی، نارنجی، سبز و قهوه‌ای.

این کابل با استفاده از فویل آلومینیومی که به یک رشته سیم ارت یا همان سیم تخلیه متصل است تا حفاظت را به بالاترین حد برساند.

کابل زوجی پنج زوجی: این مدل از کابل تلفن نیز مانند مدل چهار زوجی از جنس هادی مس آنیل شده ساخته می‌شود که از عایق محافظ پی وی سی بهره می‌برد. رنگ‌بندی این کابل نیز به شش رنگ متفاوت تولید می‌شود:

آبی، سفید، سبز، نارنجی و قهوه‌ای و طوسی

کابل تلفن تخت تک و دو زوجی: کابل تخت دو سیم تک جفت کاهش دهنده و ضد نویز مناسب برای اتصال تلفن به پریز قابل پانچ با سوکت در ۱۰۰ متر و ۱۰۰ یارد در دو رنگ سفید و مشکی.

کابل‌های تخت می‌توانند از نظر ساختاری بر بسیاری از چالش‌های غلبه کنند، اما کابل‌های گرد این قابلیت را ندارند؛ بنابراین می‌توان کابل‌های تخت را ترجیح داد.

مشخصات کابل تلفن

سه نوع کلی وجود دارد؛ داخلی، خارجی و داخلی/خارجی این سه نوع هستند. کابل تلفن طراحی شده برای استفاده خارجی ضخیم‌تر است و به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر آب و هوا مقاوم باشد، در حالی که کابل‌های داخلی انعطاف پذیرتر هستند و می‌توانند در مکان‌های مختلف استفاده شوند. کابل کشی داخلی/خارجی همه کاره‌ترین گزینه است و هم در داخل و هم در فضای باز قابل استفاده است.

کابل تلفن ۱۰۰ زوجی

دو تمایز دیگر نیز می‌توان قائل شد:

طناب‌های تخت در مقابل طناب‌های مارپیچ بخشی از این تفاوت است. اولی تلفن‌ها را به پریزهای دیواری متصل می‌کند در حالی که دومی کابل سیم پیچی آشنا است که برای اتصال گیرنده‌ها به تلفن ثابت استفاده می‌شود. کابل سیم پیچی از یک کانکتور جداگانه به خط تلفن اصلی استفاده می‌کند، معمولاً یک RJ9 یا RJ22 کوچکتر در این امر استفاده می‌شوند. می‌تواند طولانی‌تر از چیزی باشد که به نظر می‌رسد. برای مثال، طول یک فوت کابل سیم پیچ ممکن است در صورت باز شدن شش فوت طول داشته باشد.

کابل‌های مستقیم در مقابل کابل‌های معکوس. نوع اول عمدتاً برای داده استفاده می‌شود، در حالی که سیم‌های معکوس برای خدمات صوتی هستند. سیم‌های مستقیم دارای چیدمان دقیق سیم‌ها برای پین زدن اتصالات در دو طرف کابل هستند، در حالی که در کابل‌های معکوس، ترتیب اتصالات در سمت دوم منعکس می‌شود.

انواع دیگر کابل تلفن 

کابل تلفن RJ11 یک استاندارد بین المللی و بهترین گزینه برای اتصال خطوط تلفن تک به تک دستگاه‌ها است. این مورد در تنظیمات خانگی و تجاری در انگلستان و در سراسر جهان استفاده می‌شود.
کابل‌کشی تلفن در فضای باز برای سیگنال‌های صوتی، داده‌ها و حتی تلویزیون استفاده می‌شود. این کابل‌های سنگین بر روی تیرهای برق نصب می‌شوند و به ویژه در آمریکای شمالی و جنوبی محبوب هستند.
هر هادی در این نوع کابل با دیگری در یک واحد عایق‌بندی شده با رنگ پیچیده می‌شود. سپس اینها به نوبه خود با جفت‌های دیگر در یک کابل گروه‌بندی می‌شوند، فرآیندی که به آن رشته می‌گویند. بنابراین، تفاوت بین کابل تلفن خارجی دو جفت و چهار جفت ساده است؛ اولی شامل دو مجموعه از دو هادی و دومی چهار مجموعه است.
به طور مشابه، یک کابل خارجی سه جفت شامل سه جفت از دو هادی است؛ در مجموع شش جفت، در حالی که یک کابل ده جفت شامل بیست‌هادی جداگانه خواهد بود. این چرخش برای کاهش تداخل (تقاطع متقاطع) و القاء (تشکیل جریان الکتریکی اضافی) بین هادی‌ها انجام می‌شود. هر دو رشته در هر جفت در سوکت تلفن مورد نیاز است، اما معمولا تجهیزات ارتباطی به چندین اتصال نیاز دارند، بنابراین کابل تلفن معمولاً شامل چندین هادی جفت شده است. برخی از اتصالات شامل جفت‌های اضافی و غیر ضروری هستند تا خطوط تلفن اضافی اضافه شوند.

کابل تلفن ضد نویز

وقتی از نویز صحبت می‌شود یعنی مزاحمت عواملی که کار اصلی را مختل می‌کنند. ممکن است در جایی نویز به معنی سر و صدای اضافی باشد اما وقتی از کابل تلفن صحبت می‌کنیم منظور تداخل‌های فرکانسی با ارتباطات تلفنی است. در مسیرهای که سیم عبور می‌کند همیشه سیم‌های دیگری نیز هستند. بیشتر این سیم‌ها سیم برق هستند. رد شدن برق در کنار تلفن باعث می‌شود نویز به وجود آید. نویز در کابل تلفن باعث کاهش کیفیت صدا در ارتباط خطوط تلفن می‌شود. این موضوع ممکن است به حدی قوی باشد که ارتباط از بین برود. همچنین در انتقال اینترنت از طریق ADSL نیر نویز باعث قطع شدن اینترنت می‌شود.

 

همه می‌دانند که سیم و یا کابل چه از نوع تلفن و چه از نوع برق دارای عایق هستند. پس چرا باید قرار گرفتن سیم‌های مختلف در کنار هم نویز ایجاد کند. پاسخ به مسئله دیگری اشاره می‌کند یعنی میدان مغناطیسی. مسیرهایی که در آن‌ها جریان برق عبور می‌کند، دورشان یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. حال هرچقدر این جریان برق قوی‌تر باشد میدان مغناطیسی ایجاد شده نیز قوی‌تر خواهد بود.همین میدان مغناطیسی تداخلاتی در برقرار ارتباط تلفنی ایجاد می‌کند. برای حل این مشکل یا باید کابل تلفن را از مسیری عبور بدهیم که نویز نداشته باشیم که این امر ممکن است اجتناب ناپذیر باشد، یا باید از کابل تلفن ضد نویز استفاده کنیم. کاربرد این نوع کابل در محیط‌های صنعتی بیشتر می‌شود. در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها به‌دلیل عواملی که وجود دارند نویز بیشتری تولید می‌شود. پیدا کردن یک مسیر بدون نویز نیز سخت است.

 ویژگی‌های زیر در کابل باعث بدون نویز شدن آن می‌شود:

✔️استفاده از رسانای تمام مس تولید شده از مفتول‌های استاندارد

✔️جنس عایق و روکش اگر مرغوب باشد باعث مقاومت در اثر عوامل جوی می‌شود.

✔️ساختار زوجی رشته‌های کابل با طول تاب استاندارد به منظور کاهش اثر همشنوایی

سوالی دارید؟

کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما هستند

کابل فیبر نوری تلفن

تار نوری یا فیبر نوری رشته بلند و باریکی از ماده شفاف مانند پلاستیک شیشه هستند و قابلیت این را دارند تا نوری که از یک سر به آن وارد شده را از سر دیگر خارج کنند.

کابل‌های فیبر نوری پهنای باند بسیار بیشتری نسبت به کابل‌های معمولی دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان داده‌های صوت و تصویر و دیگر داده‌ها را به آسانی با پهنای باندی بالاتر تا ۱۰ گیگابایت بر ثانیه را منتقل کرد.

می‌توان گفت کابل‌های فیبر نوری از انواع کابل‌های شبکه می‌باشند که تشکیل یافته از رشته‌های شیشه بوده و این رشته‌‌ها در محفظه‌ای عایق قرار دارند.

در قیاس با کابل‌های رایج مسی، این کابل‌ها پهنای باند بیشتری دارند و اطلاعات و داده‌ها را در مسافت‌های طولانی تری انتقال می‌دهند. کابل‌های فیبر نوری، جهت استفاده در مسافت‌های زیاد و جهت شبکه‌هایی با عملکرد بالا طراحی و ساخته می‌شوند.

کابل‌های فیبر نوری تشکیل یافته از یک هسته و یک لایه روکش می‌‌باشند و چون در ضریب شکست میان این دو تفاوت وجود دارد، جهت انعکاس داخلی کامل انتخاب شده‌اند.

 

در فیبرهایی با خواص کاربردی، روکش ها اغلب لایه ای از پلی آمید یا پلیمر آکریلات را دارا هستند که باعث محافظت از فیبر در مقابل آسیب هستند ولی به ویژگی و خاصیت‌های موج نوری ربطی نداشته و کمکی نمی‌کند. گاهی در تهیه فیبر، شیشه‌های جذب کننده نور را میان فیبرها می‌گذارند تا مانع از نشتی نوری که از فیبری به درون فیبر دیگر می‌رود، شوند. با کار گذاشتن این قطعه درون فیبر، تداخل داده‌ها را در فیبر می‌کاهد و تداخل نوری در روند انتقال نور در فیبر نیز کاسته می‌شود.

کابل تلفن هوایی

کابل هوایی عنوانی برای یکی از انواع کابل است. به کابل‌هایی که در بیرون از ساختمان و خارج از زمین و در فضای باز استفاده می‌شوند کابل هوایی گفته می‌شود. مهمترین ویژگی که این کابل‌ها باید داشته باشند این است که مقاومت بسیار خوبی در شرایط آب و هوایی مختلف داشته باشند. هیچکس دوست ندارد به‌خاطر تابش آفتاب ارتباط تلفنی را از دست بدهد. کابل تلفن از این نوع باید طوری ساخته شده باشد که آفتاب مستقیم وقتی به آن تابیده می‌شود مقاومت خوبی از خود نشان دهد. روکش این کابل نصبت به اشعه خورشید کاملا مقاوم ساخته شده است. کابلی که در بیرون استفاده می‌شود ممکن است روی آن برف بشیند یا باران زیادی از آسمان ببارد ولی کابل باید همچنان مقاوم همه این شرایط را تحمل کند. 

همان‌طور که گفته شد اولین ویژگی کابل هوایی مقاومت بالای آن است. روکش محکم و استاندارد برای شرایط جوی مختلف مهمترین جز یک کابل هوایی است.

به‌دلیل مقاومت و محکمی زیاد آن قابلیت انعطاف کمی دارد. خم‌شوندگی این محصول کم است. به‌همین دلیل باید در انتخاب مسیر کابل‌کشی به این موارد دقت شود. رنگ این محصول به‌طور معمول مشکی است. 

معمولا از عایق پلی‌اتیلن و روکش پلی‌اتیلن برای این نوع از کابل استفاده می‌شود. پلی‌ایتلن یکی از مقاوم‌ترین مواد نصبت به شرایط مختلف است که خاصیت انعطاف نیز دارد. برای همین تولید کنندگان کابل تلفن از این ماده استفاده می‌کند. معمولا سایز کابل‌تلفن هوایی از دو تا صد زوج متغیر است. با توجه به نوع مصرف این کابل باید تعداد زوج مناسب را انتخاب کنید.

فروشگاه اینترنتی پاسارگاد نوین می‌تواند سفارش‌های شما را در بهترین شرایط به دستتان برساند. خرید انواع کابل تلفن هوایی از این فروشگاه برای شما تجربه‌ای رضایت‌بخش خواهد بود. 

بروز رسانی در تاریخ 1401/10/11