مادامی که بخواهیم جریان الکتریکی را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال دهیم از یک قطعه نازک مسی و آلومینیومی که به آن سیم  گفته می‌شود، استفاده می‌کنیم.

این قطعه با توجه به نیاز کاربر از قطرهای متفاوت و اندازه‌های مختلف بهره می‌برد. که با نام سیم‌بافه هم شناخته می‌شوند. 

توجه کنید که بهترین رسانا برای انتقال جریان الکتریکی فلز مس می‌باشد. اما در سال‌های اخیر این فلز با افزایش قیمت همراه بوده و به همین دلیل تولید کننده‌ها برای جبران این افزایش قیمت رسانای آلومینیوم را مورد استفاده قرار دادند. که به عبارتی بهترین جایگزین برای فلز مس، آلومینیوم می‌باشد.

لذا بیشتر ویژگی های مس را دارد و قیمت آن نسبت به فلز مس بسیار مقرون به صرفه‌تر و مناسب‌تر است. اما دلیلی که موجب می‌شود نوع مسی هنوز دارای محبوبیت باشد و طرفداران خود را داشته باشد این است که فلز آلومینیوم زود تر گرم می شود و واکنش نشان می دهد. در صورتی که فلز مس اینگونه نیست.

اساسا آلومینیوم مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به فلز مس دارد. اما قیمت تقریبا یک سومی آن بسیار وسوسه کننده است و موجب می‌شود که بسیاری از افراد آن‌ها را مورد استفاده قرار دهند.

ویژگی خوب دیگری که می‌توان برای فلز آلومینیوم نام برد سبک وزن بودن آن نسبت به سیم مسی می‌باشد. این امر یکی از دلایل ارزان قیمت بودن سیم آلومینیوم است. سیم‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام مشخصه‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. با توجه به آن‌ها در مکان‌ها و شرایط و مختلف بکار برده می‌شوند. سیم‌های افشان، مفتولی، سه فاز و … برخی از آن‌ها می‌باشند.

خرید سیم

خرید این محصول یکی از مهم‌ترین فرآیندهای تولید در پروژه‌های اجرایی و ساختمان‌ها است. پس نباید نسبت به آن کم اهمیت و بی‌توجه باشیم. زمانی که می‌خواهید این محصول را با متریال مس یا آلومینیوم خریداری کنید حتما نکات زیر را در نظر داشته باشید.

» اساسا سطح مقطع هادی آلومینومی 1.6 برابر بزرگ تر از سطح مقطع هادی مسی به ازای طول است و افت ولتاژ و مقاومت آن‌ها یکسان می‌باشد.

» باید بدانید که چگالی آلومینیوم تقریبا 30% چگالی فلز مس می‌باشد. که همین دلیل سبک وزن بودن آن نسبت به مس می‌باشد.

» سبک وزن بودن آلومینیوم باعث کاهش وزن می‌شود و این امر سهولت حمل و نقل را در پی‌خواهد داشت.

» سعی کنید این محصول را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. به شما توصیه می کنیم که خرید خود را از فروشگاه اینترنتی  پاسارگاد نوین به صورت اینترنتی خریداری نمایید. چرا که می‌توانید محصولات با کیفیت و قیمت مناسب را خریداری کنید.

» در هنگام خرید همیشه کیفیت را در مرحله اول مد نظر خود قرار دهید و سیم‌ها را تولید کنندگان مطرح و به نام خریداری کنید.

» محصولاتی که فاقد کیفیت و استاندارد هستند را به دلیل قیمت ارزانشان خریداری نمایید. لذا محصولات غیر استاندارد علاوه بر خسارت مالی ممکن است که موجب تلفات جانی هم شوند و حوادث ناگواری را به وجود بیاورند.

» از آن جایی که سیم‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند مسلما قیمت آن‌ها متفاوت خواهد بود. پس با توجه به نیازتان می‌توانید که نوع سیم را مشخص کنید سپس اقدام به خرید کنید.

شرکت‌های زیادی در زمینه تولید سیم‌ها فعالیت می‌کنند و شما شاهد برندهای متفاوتی خواهید بود. سعی کنید که برندی را خریداری کنید که کیفیت محصولاتش حرف اول را بزند فرامش نکنید که نباید کیفیت را فدای قیمت یک محصول کنید.

قیمت سیم

با توجه به نوساناتی که در پارامتر قیمت این محصول دیده می‌شود عوامل زیادی در قیمت آن تاثیرگذار خواهند بود. که در ادامه آن ها را بیشتر و جزئی تر بررسی می‌کنیم:

 » مواد اولیه استفاده شده در تولید سیم‌ها: معمولا از رایج‌ترین فلزاتی که به عنوان هادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، فلز مس و آلومینیوم می‌باشند.

به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم که یکی از عوامل موثر در قیمت سیم‌ها قیمت این فلزات می‌باشند. به همین دلیل بالا و پایین شدن قیمت جهانی و یا داخلی این فلزات تاثیر مستقیمی بر آن‌ها خواهد داشت.


یک عامل موثر در قیمت این محصول هزینه مواد اولیه بکار برده شده است و تاثیر آن این گونه است که اگر شما این محصول را عایق دار یا به عبارتی روکش دار انتخاب کنید در صورت تغییر قیمت مواد اولی ساخت عایق بکار رفته شده روی قیمت نهایی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

» هزینه حمل و نقل، دستمزد نیرو های انسانی، قیمت انرژی مصرفی: از دیگر عوامل موثر بر قیمت این محصول می‌توان به قیمت انرژی مصرفی که در زمان تولید استفاده می‌شود را نام برد، که معمولا انرژی الکتریسته می‌باشد. میزان دستمزد نیروهای انسانی و حمل نقل دو عامل دیگر موثر بر قیمت می‌باشند.

» میزان مس مصرف شده: در تولید این سیم‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در قیمت آن بگذارد چرا که فلز مس گران قیمت‌تر و سنگین وزن‌تر است.

» برند و کیفیت محصول: برندهای متفاوت کیفیت‌های متفاوتی دارند که این عامل در قیمت محصول بی‌تاثیر نیست. لذا برندهای برتر در تولید محصول از بهترین مواد اولیه استفاده می‌کنند و کیفیت محصول بسیار بالا است. اما در سایر برندها اینگونه نمی‌باشد.