فروشگاه پاسارگاد نوین توزیع‌کننده انواع سیم و کابل سیمباف
سبد خرید خالی است.

سیم ارت چیست

سیم ارت چیست

سیم ارت چیست: سیم ارت همان سیم اتصال به زمین می‌باشد که اصلی‌ترین کاربرد آن، پیشگیری از برق‌گرفتگی است. به‌صورت کلی، سیم ارت در همه‌ی تجهیزات و سیستم‌های الکتریکی به کار برده می‌شود. در خصوص توضیح ایفای نقش سیم ارت باید بگوییم که در اکثر مدارهای الکترونیکی، نشت جریان رخ می‌دهد و ممکن است نشتی جریان از طریق قطعات رسانا و یا بدنه‌ فلزی، به سطح وسایل برقی رسیده و سبب صدمه به ‌وسیله یا در صورت لمس وسیله، برق‌گرفتگی شود که در این مواقع، سیم ارت نشتی جریان برق را به زمین منتقل نموده و مانع از ایجاد آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی می‌گردد.

به دلیل نقش حائز اهمیتی که سیم ارت در تجهیزات برقی ایفا می‌کند، استفاده از آن در لوازم الکتریکی ضروری است. امروزه استفاده از سیم ارت در صنایع مختلف ازجمله صنایع مسکونی کاربرد دارد. در آینده پیش‌بینی می‌شود به‌کارگیری سیم ارت در ساختمان‌ها از جمله استانداردهای برق‌کشی شناخته شود.

عموماً به‌ این‌ علت که سیم ارت فاقد جریان برق است عایق نیز ندارد. اگر جعبه‌ی پریز سیمی دارای عایق سبز را مشاهده کردید، احتمالاً این سیم، سیم ارت است.


☎️021-33116654

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده محصولات انواع کابل آلومینیومی و کابل مسی می‌توانید به لینک درج شده مراجعه فرمایید.


اجزای یک کابل

تفاوت سیم نول و سیم ارت

به‌منظور تشخیص دادن سیم ارت از سیم نول باید با خصوصیات هر دو سیم آشنا باشید. در سیم نول، برخلاف سیم ارت که فاقد جریان برق است، جریان وجود دارد. تفاوت دیگر این دو سیم این است که عموماً سیم ارت به بدنه‌ی دستگاه متصل می‌شود تا اگر عایق دستگاه عمل نکرد، جریان را حمل نماید اما سیم نول مثل سیم فاز به سیم‌کشی اصلی اتصال می‌یابد.

روش‌های نصب سیم ارت

🔶نصب سیم ارت در ساختمان‌ها به‌صورت کلی شامل دو نوع روش است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نصب سیم ارت به شکل زمین عمقی

روش زمین عمقی ازجمله روش‌های پرکاربرد نصب سیم ارت در ساختمان‌ها است که به‌منظور اتصال سیم ارت می‌بایست مراحل زیر طی شود:

انتخاب چاه ارت

چاه ارت می‌بایست در مکانی که دارای پایین‌ترین سطح است حفر گردد و نیز می‌بایست در این مکان، در عمق کم قابلیت دسترسی به رطوبت وجود داشته باشد. اگر بخواهیم به‌صورت کلی نمونه‌هایی از این مکان‌ها را نام ببریم باید بگوییم مکان‌هایی نظیر باغچه‌ها، زمین‌های چمن و فضاهای سبز، مکان‌های مناسبی برای چاه ارت هستند.

حفر چاه ارت

بعد از انتخاب محل مناسب چاه ارت، باید آن را حفر نمود. مینیمم عمق چاه ارت 4 متر و ماکسیمم عمق آن 8 متر و قطر چاه ارت نیز تقریباً ۸۰ سانتی‌متر است. نوع خاک می‌تواند در عمق حفر چاه تأثیرگذار باشد؛ مثلاً درزمین‌های دارای رطوبت خاک رس، عمق 4 متر برای چاه کافی است اما گاهی درزمین‌های سنگلاخی به علت رطوبت کم، حفر نمودن چاه دارای عمق 6 متر ضروری است. بعد از حفر چاه، حفر چاله‌ای با عمق 60 سانتی‌متر از چاه ارت به‌سوی دکل لازم است.

متصل نمودن سیم ارت به صفحه مسی

بعد از حفر چاه ارت باید به تهیه‌ی اتصالات آن اقدام نمود. لذا می‌بایست اتصال میان سیم ارت و صفحه‌ی مسی را برقرار نمود که به این منظور، به‌کارگیری جوش ضروری است. جوش نقره یا جوش برنج، جوش های پیشنهادی جهت استفاده به این منظور هستند.

پر کردن چاه ارت

جهت پر کردن چاه ارت می‌بایست در ابتدا اقدام به تهیه‌ی 20 لیتر محلول آب و نمک نموده و به‌طوری‌که کل کف چاه را در بر برگیرد آن را در کف چاه ریخته و بعد از 24 ساعت، ته چاه را به‌ اندازه‌ 20 سانتی‌متر از خاک نرم و رس پر نموده و لوله پولیکای انتقال رطوبت را داخل چاه قرار دهید و پس‌ از آن، به تهیه‌ 15 کیسه بنتونیت به شکل دوغابی و مخلوط با آب پرداخته و قسمتی از چاه را از آن پر نمایید و در آخر صفحه‌ مسی را به حالت عمودی در قسمت مرکز چاه ارت قرار دهید و قسمت باقیمانده‌ چاه را توسط مخلوط بنتونیت پر نمایید.

🟢نکته‌ لازم به توجه این است که سیم میله برق‌گیر و سیم ارت می‌بایست دارای پیچ‌ و تاب کمی بوده و در مسیری مستقیم تعبیه شوند چرا که وجود پیچ‌ و تاب می‌تواند سبب کاهش و یا خنثی شدن تأثیر سیم ارت باشد.

سیم ارت

نصب سیم ارت به شکل زمین سطحی

سیم ارت ساختمان‌ها بعضاً به روش زمین سطحی نیز نصب می‌شوند. اجرای این روش دارای دغدغه‌ کمتری در مقایسه با روش زمین عمقی است و روش‌های گوناگونی نظیر شبکه‌ای، ROD، شعاعی، RING و مختلط دارد. روش ROD، پرکاربردترین روش مورد استفاده‌ برق‌کاران است که در ادامه به شرح این روش خواهیم پرداخت.

🔶مراحل اجرای سیم ارت به‌ صورت زمین سطحی در ساختمان به‌صورت کلی در چند مرحله صورت می‌گیرد:

جهت انجام روش زمین سطحی می‌بایست در ابتدا یک گودال به عمق 80 سانتی‌متر حفر گردد. در روش زمین سطحی، میله‌های فولادی دارای روکش مسی جایگزین صفحه‌های مسی هستند و کابل‌های مسی و کابل‌های برقی به این میله‌های فولادی متصل خواهند شد که شمار این میله‌ها برحسب میزان مقاومت زمین انتخاب می‌شود. جهت پر نمودن حفره، در حالتی که زمین فاقد رطوبت باشد، می‌بایست در ابتدا روی لوله‌های مسی توسط بنتونیت پوشیده شود و بقیه‌ی چاله توسط خاک نرم ماسه‌ای پر شود.

در مکان‌های سردسیری که در زمستان امکان یخ‌زدگی بالا می‌باشد، به دلیل اینکه کاهش دما سبب افزایش مقاومت سیستم زمین می‌شود باید کانال دارای عمق بیشتری باشد.

برندهای تولیدکننده‌ سیم ارت

امروزه برندهای گوناگون زیادی درزمینه تولید سیم ارت فعالیت می‌کنند که از جمله باکیفیت‌ترین این برندها می‌توان به سیمباف، یزد، سیمیا، ستاره، یزد، تک، دماوند و متال اشاره نمود.


سخن نهایی

به‌ منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیم ارت و یا نحوه‌ی خرید سیم ارت، شما عزیزان می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی ما شامل شماره تماس و یا وب‌ سایت پاسارگاد نوین، با مشاوران ما در این زمینه مشورت نموده و تجربه‌ خریدی امن و مقرون‌ به‌ صرفه را داشته باشید.🔍🛒

☎️021-33116654


✏️ پیشنهادات و نظرات خود را در مورد مقاله سیم ارت چیست با ما به اشتراک بگذارید.

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*