فروشگاه پاسارگاد نوین توزیع‌کننده انواع سیم و کابل سیمباف
سبد خرید خالی است.

کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم

cable

🔌  کابل آلومینیوم یکی از اقسام کابل برق می‌باشد که همراه با کابل‌های مسی به بازار عرضه می‌شود. این نوع کابل از گذشته در تأسیسات برقی، خطوط انتقال و پست‌های توزیع برق به کار می‌رفت اما در دنیای امروز به کارگیری از آن رو به افزایش بوده چرا که قیمت مس بیشتر از قبل شده و کاربرد کابل‌های مسی به تنهایی، در شبکه‌های برق صرفه اقتصادی ایجاد نمی‌کند. اما همزمان با بالا رفتن قیمت مس استفاده کردن از فلز آلومینیوم و مزیت‌های آن روز به روز در حال افزایش است.

کابل آلومینیومی نوعی از کابل‌های برق رسانا می‌ باشد که نقش انتقال جریان الکتریسیته را ایفا می‌کند و در آن‌ها از فلز آلومینیوم به عنوان هادی درون کابل استفاده ‌می‌شود. از این نوع کابل جهت توزیع برق در مصارف ساختمان سازی، خطهای انتقال نیرو و توزیع برق محلی استفاده می‌شود.

 

استفاده از فلزات امروزه در صنایع رایج شده است بر اساس ویژگی فلزات کارایی‌ها و عملکردهای متفاوتی نیز از آن‌ها می‌بینیم مثلاً در صنعت جهت استفاده‌های منعطف و متحرک اغلب از فلز مس استفاده می‌کنند در حالیکه مس گران بوده و بعضاً در ساخت و سازهای گسترده کارایی و صرفه اقتصادی ندارد. مس آلومینیوم به نسبت مس مقاومت الکتریکی بیشتری دارد اما از لحاظ هزینه قیمت آلومینیوم به صورت تقریبی یک سوم قیمت مس است و جهت بکارگیری در فضاهایی که به تحرک ویژه‌ای نیاز ندارند و ثابت هستند مناسب می‌باشد.

سبک بودن فلز آلومینیوم برای استفاده در خطوط هوایی نکته و عامل بسیار مهمی است زیرا با افزایش وزن هادی، بالا رفتن هزینه دکل و وزن نیز به دنبال آن می‌آید. همچنین در مقایسه با کابل‌های مسی، چگالی آلومینیوم و حمل آن‌ها آسان‌تر است. در واقع می توان گفت که در کابل های فشار ضعیف، آلومینیوم به خوبی می‌‌تواند جایگزین مس شود.

cable

کابل خودنگهدار

cable

کابل مسی

cable

کابل تلفن

محصولات

قیمت کابل آلومینیوم سیمباف

از مهم‌ترین شاخصه‌های تمایز میان کابل مسی و آلومینیومی، هزینه و قیمت آن است. اما همانطور که ذکر شد، همواره قیمت کابل‌های آلومینیومی به نسبت مسی، تقریبا یک سوم می‌باشد.

 

✔️عوامل تاثیر گذار بر قیمت کابل های آلومینیوم:

قیمت کابل بر عوامل مختلفی وابسته است همچون؛ طول ومتراژ سیم و میزان ولتاژ متغیر آن.

برخی پارامترهای مهم دیگر که بر قیمت کابل‌ها بی تاثیر نیستند، میزان ولتاژ و طول سیم می‌باشد. البته مسلم است که کابل‌ها با سایز بالاتر قیمت بیشتری هم دارند و کابل‌های فشار ضعیف ارزانتر از کابل‌های فشار متوسط می‌باشند.

لیســـت قیمــت کابل آلومینیومی سیمباف

نوع محصولقیمت (ریال)نوع محصولقیمت (ریال)
کابل آلومینیومی 1x2590,000کابل آلومینیومی 1x35112,000
کابل آلومینیومی 1x50151,000کابل آلومینیومی 1x70189,000
کابل آلومینیومی 1x95247,000کابل آلومینیومی 1x120313,500
کابل آلومینیومی 1x150390,000کابل آلومینیومی 1x185478,000
کابل آلومینیومی 1x240588,000کابل آلومینیومی 1x300735,000
کابل آلومینیومی 1x400979,000کابل آلومینیومی 1x500121,000
کابل آلومینیومی 2x10123,000کابل آلومینیومی 2x16162,000
کابل آلومینیومی 2x25231,000کابل آلومینیومی 2x35280,000
کابل آلومینیومی 3x25+16319,000کابل آلومینیومی 3x35+16396,000
کابل آلومینیومی 3x50+25478,000کابل آلومینیومی 3x70+35643,000
کابل آلومینیومی 3x95+50847,000کابل آلومینیومی 3x120+701,095,000
کابل آلومینیومی 3x150+701,360,000کابل آلومینیومی 3x185+951,690,000
کابل آلومینیومی 3x240+1201,740,000/1,790,000
کابل آلومینیومی 4x10170,000کابل آلومینیومی 4x16253,000
کابل آلومینیومی 4x25370,000کابل آلومینیومی 4x35495,000
کابل آلومینیومی 4x1852,310,000
کابل آلومینیومی 5x16313,000کابل آلومینیومی 5x25412,500

انواع کابل آلومینیومی

کابل‌های زمینی

نوعی از کابل‌ها هستند که نصب ثابت و فیکس دارند. از این نوع کابل‌ها در کابل کشی های زیر زمین استفاده می‌شوند. طراحی کابل‌های زمینی به شکلی است که بایستی در فضا و محل‌هایی جای بگیرند که حرکت‌های زیادی برای کابل در آن مکان وجود نداشته باشد. کاربرد آنها درون زمین یا در دیوارهای ساختمانی است.

کابل خود نگه‌ دار

در مواقعی استفاده می‌‌شوند که استفاده از خطها با هادی‌های عریان سبب رخ دادن اتفاق یا خطر جانی می‌شود و یا موقعی که رعایت کردن حریم خط های برق و دیگر نکات فنی و امنیت شبکه برق امکان‌پذیر نباشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اغلب این نقاط به مسیر‌هایی مربوط است که عرض کم دارند یا در مسیرشان مانعی همچون درختان یا چیزهایی دیگر وجود دارد. توجه داشته باشید که ضریب هدایتی آلومینیوم به نسبت مس کمتر بوده و با استفاده از آلومینیوم در کابل‌های خودنگهدار، آسیب و خطرات در کمین هستند. همچنین به دلیل در معرض آب و هواهای مختلف بودن این نوع کابل‌ها که مداوم در برابر گرما، سرما، آفتاب و باران هستند، ترک بر می‌دارند و در هنگام بارش باران نیز به شدت آسیب پذیر هستند.

کابل آلومینیوم زره دار

این نوع از کابل‌های زره دار به زره تجهیز شده‌اند. این کابل‌ها به شکل دفنی در زیر زمین و خارج از تاسیسات به کار می‌روند. کلا در شرایط و مکان‌هایی که احتمال صدمه و وارد شدن فشار و آسیب وجود دارد، گزینه ای قابل اعتماد بوده چرا که در برابر آتش و شعله، اشعه فرا بنفش، مواد نفتی و شیمیایی و.. مقاوم هستند.

ویژگی کابل آلومینیومی

از جمله ویژگی‌هایی که می‌توان برای کابل‌های آلومینیومی بیان کرد، موارد زیر هستند:

 1. کابل‌ آلومینیومی در قیاس با کابل‌های مسی مقاومت الکتریکی بیشتری داشته و به همین علت، جریان الکتریکی در کابل‌های مسی آسان‌تر منقل می‌شود.
 2. از نظر قیمت و در دسترس بودن، کابل‌ آلومینیومی، قیمت مقرون به صرفه تری دارند. زیرا امروزه مس به فلزی گران بها تبدیل شده است.
 3. کابل‌های با هادی آلومینیومی را می‌توان در محل‌های بسیاری مانند تیر چراغ برق و … مورد استفاده قرار داد زیرا خطر سرقت این کابل‌ها در مقایسه با کابل‌های مسی کمتر است.
 4. از کابل آلومینیوم فقط در دسته کابل‌های قدرت و به شکل کابل زمینی و هوایی با هادی مفتول بهره می‌برند. هرگز از آلومینیوم به عنوان هادی در کابل‌های افشان استفاده نمی‌شود زیرا آلومینیوم شکننده‌تر از مس بوده و فقط به عنوان کابل مفتول به کار می‌رود.

کاربرد کابل آلومینیومی

کابل برق آلومینیومی به طور معمول تحت عنوان کابل قدرت با هادی آلومینیومی، کابل آلومینیومی، کابل برق با هادی آلومینیومی شناخته می‌شود. در صنعت فلز‌های گوناگونی به کار می‌روند مانند: سرب، فولاد، مس، آلومینیوم که هر یک از آن‌ها براساس نوع کاربرد دارای مزایا و معایبی هستند. در صنعت سیم و کابل برای مقرون به صرفه بودن قیمت، کابل برق با هادی آلومینیومی را تولید کردند.

 

اغلب بر این باورند فلز آلومینیوم به علت مقاومت زیادی که دارد نمی‌تواند جایگزین خوبی برای فلز مس باشد و موجب افت ولتاژ و افزایش دمای کابل می‌شود. اما اینطور نیست کابل برق با هادی آلومینیوم  اگر با همان اصول کابل مسی  انتخاب شود، مشکلی به وجود نخواهد آمد. لازم به ذکر است سطح مقطع این کابل باید بیشتر از کابل مسی باشد.

هادی‌های آلومینیومی همانند هادی‌های مسی کاربرد دارند یعنی هردو برای انتقال جریال الکتریکی استفاده می‌شوند. اما این کابل با کابل مسی متفاوت است.

مشخصات کابل آلومینیومی

یکی از مناسب‌ترین کابل‌ها که وجود دارد کابل آلومینیومی است اما برخی‌ها فکر می‌کنند این کابل‌ها دارای مقاومت الکتریکی بالایی هستند، به همین دلیل آن را به عنوان یک جایگزین مناسب برای کابل‌های مسی نمی‌دانند؛ تصور می‌کنند به دلیل دمای بالا و افت ولتاژ، عملکرد کابل دچار اختلال خواهد شد. در صورتی که این تصور کاملا غلط است.

در واقع عملکرد دو هادی کاملا شبیه به‌‌هم است یعنی هر دوی آن‌ها برای توزیع و انتقال برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل آلومینیومی متشکل شده از 🔸روکش 🔸هادی است که هادی آن از جنس فلز آلومینیوم است و مقاومت بیشتری نسبت به فلز مس دارد. به دلیل وجود مقاومت بیشتر جریان الکتریکی در این کابل‌ها راحت‌تر منتقل می‌شود. کابل‌های آلومینیومی را در بسیاری از مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند برای مثال می‌توان به تیر برق‌ها اشاره کرد.

یک ویژگی خوبی که کابل‌های آلومینیومی دارند این است که دارای وزن کمی است که نصب و راه اندازی آن بسیار راحت است. به دلیل قیمت ارزان این کابل‌ها نسبت به نوع مسی، امکان سرقت آن‌ها کمتر خواهد بود.

 

این کابل‌ها در دو نوع مختلف همچون 🔸خودنگهدار 🔸زمینی طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای مشخصات و ویژگی‌های مختلفی هستند. از آن‌جایی که وزن کابل‌های آلومینیومی سبک‌تر از نوع مسی هستند، دارای قیمتی تقریبا یک سوم فلز مس است و معمولا در مکان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به تحریک خاصی احتیاج ندارند، ثابت هستند و در بسیاری از مکان‌ها گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌روند.

✅سبک وزن بودن این فلز آلومینیوم در خطوط هوایی یک پارامتر بسیار مهم است لذا اگر وزن هادی زیاد باشد از قیمت دکل‌های نگهدارنده کاسته می‌شود.

با توجه به مشخصاتی که گفته شد این کابل‌ها را با اطمینان خاطر می‌توانید در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار دهید.   

کابل آلومینیومی افشان

کابل افشان آلومینیومی معمولا از دو یا چند تک رشته افشان ساخته می‌شود که عایق به کار رفته در نوع سبک آن آمیزه پلیمر PVC از گروه PVC/D است، اما در نوع کابل افشان قدرت از عایق آمیزه پلیمری PVC از گروه PVC/A است. نوع سبک کابل‌های افشان را در کاربردهایی همچون کابل ورودی و اتصال در لوازم خانگی، وسایل برقی و … که دو شاخه آن‌ها به صورت ثابت به کابل نصب است، مورد استفاده قرار می‌دهند.

اما کابل‌های افشان قدرت معمولا به منظور تامین انرژی الکتریکی در داخل ساختمان‌ها، نیروگاه‌ها، زیر خاک، مصارف صنعتی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته این نوع کابل‌ها در محیط‌هایی که احتمال صدمات مکانیکی وجود ندارد ،استفاده می‌شوند.

در حالت کلی لازم است بدانید که هادی‌های مسی برای کابل افشان گزینه بهتری هستند لذا عملکرد آن‌ها بهتر است و دلیل آن این است که هادی آلومینیومی زودتر از فلز مس با اکسیژن هوا واکنش می‌دهد و سریع‌تر دچار زنگ زدگی می‌شود؛ در واقع این زنگ زدن عمر سیم و کابل را کاهش می‌دهد.

کابل‌های افشان از مشخصات منحصر به فردی برخوردارند که همین مسئله موجب شده است که در بسیار از کاربردها مورد استفاده قرار بگیرند و در نهایت رضایت مصرف کننده را به دنبال داشته است.

روی کابل‌های افشان دو عبارت AF و MH نوشته می‌شود و معمولا این کابل‌ها را بر اساس استانداردهایی ملی و بین المللی همچون ISIRI 3084 و IEC 60228 طراحی و تولید می‌شوند. اگر در هنگام ساخت این کابل‌ها استانداردهای لازم رعایت شود در هنگام استفاده از آن‌ها هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.

✅وزن این کابل‌های افشان سبک است که در قیمت نهایی کابل بسیار تاثیر گذار است. در حالت کلی استفاده از فلز آلومینیوم برای کابل افشان گزینه مناسبی نیست، دلیل آن این است که آلومینیوم دارای شکنندگی بسیار بالایی است. 

معایب کابل آلومینیومی

هر محصولی علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد که حال ما علاوه بر ویژگی‌های خوبی که برای کابل آلومینیومی بیان کردیم حال به معایب این کابل می‌پردازیم.

 • فلز آلومینیوم در برابر عوامل شیمیایی مقاومت کمی دارد و ممکن است که دچار خوردگی شوند. این مشکل را به راحتی می‌توان حل نمود یعنی برای جلوگیری از بروز آن از کلمپ بی‌متال استفاده می‌کنند. لازم است بدانید اگر برای طراحی و تولید این کابل از آلیاژ استانداردی استفاده کنند، شاهد عمر بسیار بالایی در کابل خواهیم بود.
 • از فلز آلومینیوم می‌توان برای تولید انواع کابل‌های هوایی و زمینی و یا سایر کابل‌ها استفاده کرد، اما استفاده از آن برای تولید کابل افشان گزینه مناسبی نیست و بر طبق استانداردهای موجود این مسئله مجاز نمی‌باشد.
 • استفاده از این نوع کابل‌ها می‌تواند خطر آتش سوزی را به همراه داشته باشد که این احتمال در نوع کابل مسی کمتر است.
 • اگر از کابل بی کیفیت و نامرغوب استفاده کنید، عملکرد درستی از آن را مشاهده نخواهید کرد؛ بنابراین سعی کنید این کابل را با کیفیت عالی تهیه کنید و حتما مطمئن شوید که استانداردهای لازم در آن رعایت شده باشد.

سایز کابل‌های آلومینیوم

به‌صورت کلی کابل‌های آلومینیوم در چهار سایز 1،2،3،4 ساخته می‌شوند. هرکدام از این سایزها شامل زیر سایزهایی هستند که به‌ صورت مختصر در زیر از آن‌ها نام‌ برده شده است:

🔸کابل آلومینیوم سایز 1

که در زیر سایزهای 50*1، 70*1، 95*120، 150*1، 185*1 تهیه می‌شوند.

🔸کابل آلومینیوم سایز 2

این سایز کابل در زیر سایزهای 10*2، 16*2، 25*2، 35*2 به بازار عرضه می‌شوند.

🔸کابل آلومینیوم سایز 3

در زیر سایزهای مختلفی مانند 16+25*3، 16+35*3، 25+50*3، 35+70*3، 50+95*3، 70+120*3، 70+150*3، 95+185*3، 120+240*3 باقیمت‌های متفاوت تولید می‌شوند.

🔸کابل آلومینیوم سایز 4

این کابل در زیر سایزهای 10*4، 16*4، 25*4، 35*4 تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

🔸کابل آلومینیومی 25*4

کابل 25*4 از تنوع بسیار زیادی در حیطه کلاس هادی و جنس بهره‌مند‌می باشد. نرخ کابل آلومینیوم ‌25*4  مناسب است و از کابل‌های پرفروش محسوب می‌شود همچنین این کابل در سیستم برق سه فاز استفاده می شود.

جنس عایق کابل آلومینیومی‌25*4 از پی‌وی‌سی می‌باشد. این نوع کابل برای استفاده در لوله‌های برق ،کانال و  درون زمین می‌باشد. 

🔸کابل آلومینیومی 16*4

کابل آلومینیوم ‌16*4 سطح مقطع 16 میلی‌متر و 4 رشته آلومینیومی دارد که برای خط‌های انتقال برق فشار ضعیف با کابل سه فاز به صورت زمینی کاربرد دارد. از کابل 16*4 برای جابه جایی برق در فاصله های کوتاه می‌توان استفاده کرد و تا مقدار زیادی جوابگوی نیازها هست.

امروزه کاربرد کابل آلومینیوم رو به افزایش است چون نرخ مس بیشتر از گذشته شده و فقط استفاده از کابل‌های مسی، در شبکه‌های برق ‌به‌صرفه نیست50

کابل آلومینیومی خود نگهدار

به این نوع کابل‌ها، کابل ABC هم گفته می‌شود. امروزه از کابل خود نگهدار در بیشتر سیستم‌های برق سه فاز و تک فاز کاربرد دارد.

این کابل‌ها جریان برق را از پست‌های برق به محل‌هایی مثل کشاورزی، صنعتی، سیستم‌های خانگی، تولیدی و … انتقال می‌دهند.

 

✔️فواید استفاده از کابل‌های خود نگهدار

 1. افت احتمال سرقت و دزدی
 2. مدت راه‌اندازی کوتاه و نصب راحت‌تر
 3. اطمینان بیشتر کابل‌ها
 4. کاهش خطر آتش‌سوزی

✔️معایب استفاده از کابل‌های خود نگهدار

در پوشش این کابل‌ها یک نوع نگه‌دارنده وجود دارد که این کار باعث رشد وزن آن‌ها در مقایسه به دیگر کابل‌های آلومینیومی شده است.

در بعضی مکان‌ها مثل منطقه‌های کوهستانی مخارج نصب کابل‌های آلومینیومی خود نگهدار زیاد است. پوشش خارجی این کابل‌ها در برابر آفتاب و در زمان طولانی، درگیر پوسیدگی می‌شود.

در زمان خرید کابل آلومینیومی خودنگهدار می‌بایست به مواردی مثل نوع نگه‌دارنده ، سایز، سطح مقطع فاز و نول، مقدار رشته و … دقت کرد زیرا سطح مقطع این کابل‌ها باید بیشتر از کابل‌های مسی باشد.

 

برای تشخیص اندازه و نوع کابل خودنگهدار آلومینیومی از فرمول ویژه‌ای استفاده می‌کنند.در این فرمول در توجه به سطح مقطع نول، سطح مقطع فاز، سطح مقطع نگه‌دارنده و سطح مقطع روشنایی به‌ عنوان موارد مشخص‌کننده برای اندازه کابل خود نگهدار برق آلومینیومی در نظر گرفته می‌شود. 

عمل کراسلینک کردن کابل‌های خودنگهدار سبب بهتر شدن کارکرد کلی کابل و ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی آن می‌شود. همچنین مقاومت کابل در مقابل اشعه فرابنفش را هم بیشتر می‌کند. در کابل خود نگهدار برق آلومینیومی رشته نگه‌دارنده مسئولیت تحمل نیروهای مکانیکی را دارد.